Türk hukukçular Harvard’la yarıştı

Türk hukukçular Harvard’la yarıştı

DTÖ’nün düzenlediği hukuk yarışmasına ilk kez katılan Türk öğrenciler Harvard’ın ardından dünya ikincisi oldu

Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) 2002'den beri düzenlediği uluslararası ticaret konulu hukuk yarışmasına ilk kez katılan Türk öğrenciler büyük bir başarı elde etti. Türkiye'den bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesi öğrencileri, DTÖ'nün farazi mahkeme yarışmasında finale kaldı ve Harvard Üniversitesi'nin ardından dün 'Gelişmekte Olan Bir Ülkeyi Temsil Eden En İyi Takım' ödülünü aldı. Dünya genelinde 79 takımın katıldığı yarışmada Türkiye'yi temsil eden Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencileri Türkay Avanaş, Çağla Usta, Helin Öcal ve İrem Ergun'un katıldığı final büyük bir mücadeleye sahne oldu.

GÜNDE DÖRT PROVA
Bu yılki davanın konusu, üç devlet arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması ve bu anlaşmanın ortaya çıkardığı sorunların DTÖ Uyuşmazlık Çözümü Organı'na taşınmasıydı. Davacı gelişmekte olan bir ülke, davalı ise az gelişmiş bir ülkeydi. Öğrencilerden İrem Ergun, günde dört kez prova yaptıklarını ve yarışmaya çok sıkı hazırlandıklarını belirtti.

EN İYİLERİ EZİP GEÇTİLER
Yarı finalde dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer alan National University of Singapore'la yarışan Türk takımı bu etapta da galip geldi. Yarı finalde kendilerini en çok zorlayan takımın yarı finalde karşılaştıkları Amsterdam olduğunu belirten öğrenciler, "Dünya finallerinde her rakip, hem argüman hem de sunum olarak oldukça güçlüydü. Cenevre'de DTÖ binasının kapısından içeri girmek bile hepimiz için çok değerliydi" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN