3 yeteneğe iş garantisi

3 yeteneğe iş garantisi

Dünya Ekonomik Forumu’nun araştırmasına göre iş dünyasında bugün aranan yeteneklerin yüzde 35’i önemsizleşecek. Yaratıcılık, duygusal zekâ ve müzakere yetilerine talep artacak. İnce beceriler olarak tanımlanan bu yetiler sizi ideal çalışan yapacak

  • Eğitim
  • Pazartesi 18.07.2017
Teknolojiye paralel olarak iş dünyası çok daha hızlı ve büyük ölçüde değişiyor. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre 5 yıl içinde işgücü piyasasında bugün ihtiyaç duyulan becerilerin yüzde 35'i değişmiş olacak. Peki, geleceğin belirsizliği de dikkate alındığında yarının işgücü piyasasına nasıl hazırlanmak gerekiyor? Öğrenciler yarının iş dünyasında başarılı olabilmek için hangi becerilere yatırım yapmalı? Rapora göre iş dünyasının yaratıcılık, duygusal zekâ ve müzakere yetilerine olan talebi artacak.

UZMANLIK YETMİYOR KABİLİYET ŞART
İşverenler, çalıştıkları sektöre ve yaptıkları işlere bağlı olarak, çalıştırdıkları kişilerin farklı bilgi, beceri ve deneyimlere sahip olmalarını bekler. Bu anlamda, işveren için öncelikli olan çalışanların yaptıkları işe ilişkin bilgileri ve uzmanlıkları, yani 'uzmanlık becerileri'dir Ancak ne bugünün, ne de yarının işgücü piyasasında sadece bu beceriler yeterli değildir. İş dünyasında gerçekten fark yaratmak ve rakiplerin önüne geçebilmek için, sadece işini bilen ve deneyimli çalışanlar yetmiyor. Empati becerisi, işe pozitif yaklaşım, iyi bir iletişim ve problem çözme becerisi gibi beceriler de bir firmayı başarıya taşımak açısından oldukça önemli. İşte bu tür beceriler de 'ince beceriler' (soft skills) olarak tanımlanıyor ve 'ideal' çalışanı, 'standart' çalışandan ayırıyor. Gelecekte yaratıcılık en çok aranan 3 yetiden biri olacak. Yeni ürünler, yeni teknolojiler ve yeni düşünce şekilleri üzerimize çiğ gibi yağarken, bu yeniliklerden mümkün olduğunca yararlanabilmek için çalışanların gün geçtikçe daha da yaratıcı olmaları gerekecek. Robotlar ulaşmak istediğimiz yere daha da hızlı gitmemize yardımcı olacaklar, ancak kısa sürede insanda mevcut olan yaratıcılık seviyesine erişemeyecekler.

DUYGUSAL ZEKÂNIN ÖNEMİ ARTACAK
Pazarlık yapma ve esneklik gösterme yetileri günümüzde aranan yetenekler içerisinde en yüksek sıralarda yer alırken 2020'ye geldiğimizde sıralamada gerilere düşecekler. Bunun en muhtemel sebebi makinelerin artık büyük dataları kullanarak karar alma düzeyine erişmiş olmaları. Bugün ilk 10 listesinde bulunmayan duygusal zeka ise bundan 10 sonra en önemli yetiler arasında yerini alacak. 3'üncü sırada ise bilişsel esneklik olacak.
BİZE ULAŞIN