DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? - ÖSYM'den 2017 DGS sınav sonuçları açıklaması geldi

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? - ÖSYM'den 2017 DGS sınav sonuçları açıklaması geldi

Üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen binlerce adayın DGS sonuçları için heyecanlı bekleyişi devam ediyor. ''DGS sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Daha önce ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre sonuçların 29 Ağustos'ta açıklanacağı belirtilmişti. Kurban Bayramı tatilinin olması nedeniyle ÖSYM yeni bir tarih verdi. Peki 2017 DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

  • Eğitim
  • Cuma 25.08.2017 16:18

Binlerce adayın heyecanla beklediği 2017 DGS sonuçları için geri sayım başladı. ''DGS sonuçları ne zaman açıklanacak'' adayların en çok merak ettiği soruların başında yer alıyor. Öte yandan ÖSYM daha önce yaptığı açıklamada sonuçların 29 Ağustos'ta açıklanacağını belirtmişti. Bayram tatilinin olması nedeniye ise ÖSYM'den yeni bir açıklama daha geldi. ÖSYM takvimine göre DGS sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak? İşte ayrıntılar...

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin yapmış olduğu o açıklama;

"2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuç açıklama tarihi olan, 29 Ağustos 2017'nin idari tatil olarak ilan edilmesi nedeniyle 6 Eylül 2017 tarihine ertelenmesine karar verilmiştir."

OKULLARA KAYIT NASIL YAPILACAK?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

2017-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2017-2018 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün
değildir.

ÖSYM'nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

BOŞ KALAN KONTENJANLAR İÇİN EK YERLEŞTİRME YAPILACAK

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2017-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

BİZE ULAŞIN