273 binden fazla aday için ikinci şans zamanı

Tercihlerde açıkta kalan öğrenciler için ikinci bir şans olan ek yerleştirme başvuruları başladı. 273 binden fazla boş kontenjanlara yapılacak yerleştirmelerle en gözde üniversitelere girme şansı var

273 binden fazla aday için ikinci şans zamanı
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üniversite yerleştirme sonuçlarını ay başında açıkladı. Ancak bu herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar için yolun sonu anlamına gelmiyor. Binlerce öğrenci için ikinci bir şans olan ek yerleştirme dönemi başladı. 2017 ÖSYS ilk yerleştirme sonuçlarının ardından üniversitelerde boş kalan kontenjanlar ile kayıt yaptırmayanlar nedeniyle oluşan boş kontenjan sayısı 273 bini geçti. Ek yerleştirmeler için tercihler 5 Eylül'e kadar yapılabilecek. Boşalan kontenjanlar için ek yerleştirme sizi Türkiye'nin en gözde üniversitelerinin öğrencisi yapabilir. Çünkü geçmiş yıllara göre ilk kez ek yerleştirme döneminde üniversitelerde bu kadar çok boş kontenjan bulunuyor.

İLK KOŞUL YERLEŞEMEMİŞ OLMAK
Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 2017-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekiyor. Ancak tercih yapmayan ya da herhangi bir program için tercih yapıp yerleşemeyen, hatta sınavsız geçiş hakkı olan adaylar da ek yerleşmeye başvurabilir. Özel Yetenek Sınavı ile bir bölüme yerleşen öğrenciler de ek yerleştirme tercihi yapabilirler. Kayıt olunsun veya olunmasın herhangi bir yere yerleştirilen aday tercih yapamayacak. Adaylara 24 tercih hakkı tanınacak.
Önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak. Adaylar, en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabilecekler.

BOĞAZİÇİ YA DA ODTÜ'LÜ OLMA FIRSATI
Bu yılki rekor boş kontenjan sayısına kayıt yaptırmayanlar da eklenince ilk yerleştirmede dolan birçok üniversitede aralarında hukuk, öğretmenlik ve mühendislik programlarının da yer aldığı bölümlerde boş kontenjanlar oluştu. Örneğin lisans programlarında İTÜ'de 64, Boğaziçi Üniversitesi'nde 38, ODTÜ'de ise 35 kontenjan boş. Boş kontenjanı olan gözde üniversitelerden biri de Galatasaray Üniversitesi. Felsefe, Fransız dili ve edebiyatı, matematik, sosyoloji, hukuk ve uluslararası ilişkiler programlarında birer olmak üzere üniversitede toplam 6 kontenjan boş kaldı.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİN
Okan Üniversitesi Aday İlişkileri Müdürü ve Eğitim Uzmanı Servet Gülsün Şirin ise ek yerleştirme dönemi öncesi aday öğrencilere "krizi fırsata çevirin" tavsiyesinde bulundu. Şirin "Ekonomistlerin meşhur lafıdır: Her kriz aynı zamanda fırsatları içinde barındırır. Bu yıl sistemin kendi içinde krizleri oldu. Sınavsız geçişin kalkmasından kaynaklı meslek liseli adayların üniversiteye giriş barajını aşamamaları, aşanların yanlış tercih yapıp açıkta kalmaları özellikle ön lisans programlarında çok yüksek sayılarda kontenjan açıklarının kalmasına neden oldu. Geometri matematik testinin birleşmesinden kaynaklı hesaplama değişikliği sonucunda geçen yıla göre 140 bin aday TM puan türünde barajı geçemedi. Bu durumun sonucunda bu puan türüyle öğrenci alan programlarda beklenmeyen kontenjan açıkları oluştu. İşte adayların fırsata dönüştüreceği kriz önlerinde duruyor. Üniversiteli olma şansı devam ediyor" dedi.

BİZE ULAŞIN