Üniversiteli olmak artık daha kolay

Üniversiteli olmak artık daha kolay

Ek yerleştirmelerde önlisans programlarında en küçük puan şartı aranmayacak. Önlisans tercih eden adaylar daha sonra DGS’yle 4 yıllık programlara geçebilir

  • Eğitim
  • Salı 29.08.2017
Ek yerleştirme dönemini iyi değerlendiren adaylar sadece 2 yıllık değil, 4 yıllık lisans programlarına da geçebilir. Lisans bölümlerine taban puan şartı nedeniyle yerleşme ihtimali zor olan adayların umutsuzluğa kapılmamaları gerek. Çünkü önlisans programlarının tercih edilmesi sonrasında da öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisansa devam hakkına sahip. Ek yerleştirme döneminde dikkatli araştırmalar yapıldığı takdirde doğru tercih yapan hiçbir öğrencinin açıkta kalmayacağının altını çizen uzmanlar "Birçok aday ön lisans bitirip DGS ile lisans tamamlama konusunda yeterince bilgiye sahip değil. Tavsiyemiz bu günlerin, biraz daha fazla geleceğimizle ilgili konulara ayrılması. Emin olun doğru araştırmalar yapıldığında, istenilen bir bölümde okuyarak üniversiteli olmak çok zor değil" dedi.

BOŞUNA 1 YIL KAYBETMEYİN
Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, ilk yerleştirme sonuçlarına göre ek yerleştirme için tüm üniversitelerde önemli sayıda kontenjan olmasının, bu yıl tercih yapmamış ya da yapmış ama herhangi bir programa yerleşememiş öğrenciler için fırsat olduğunu söyledi. Durman "Bu yıl merkezi yerleştirmede olağanüstü bir durum ile karşı karşıyayız ve üniversitelerde çok sayıda boş kontenjan var. Bu durum da ek yerleştirmede öğrencilere çok önemli fırsatlar sunacak. Öğrencilerin bir yıllarını kaybetmelerine hiç gerek yok. Ek yerleştirmede yapacakları doğru bir tercih ile yükseköğretimde istedikleri bir programa yerleşebilirler" dedi. Beykoz Üniversitesi'ni tercih eden adaylara önemli burs olanakları sağlanacağını belirten Durman "Ek yerleştirmede de yine yüzde 100 burslu öğrenciler alacağız. Ayrıca ek yerleştirmede yüksekokul lisans ya da ön lisans programlarımızın yüzde 50 burslu kontenjanlı programlarına yerleşen öğrencilerimize ilave olarak yüzde 50 oranında tercih bursu vereceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN