Dikey Geçiş (DGS) sonuçları 2017 ne zaman saat kaçta açıklanır? - İşte ÖSYM sonuç sistemi...

Üniversite eğitimlerini iki yıllık okuyan ve dört yıla tamamlamak isteyen binlerce aday 2017 DGS'ye katılım sağlamıştı. Bayram tatilinin bitmesinin ardından bu sabah saatlerinden itibaren ''DGS sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun yanıtı merak konusu oldu. ÖSYM sonuç sistemi ile erişime açılacak olan 2017 DGS sonuçlarını açıklandığı an bu başlık altından öğrenebilirsiniz. Peki 2017 DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM sonuç sistemi...

Dikey Geçiş (DGS) sonuçları 2017 ne zaman saat kaçta açıklanır? - İşte ÖSYM sonuç sistemi...
Binlerce adayın heyecanla beklediği 2017 DGS sonuçları için geri sayım başladı. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre sınav sonuçlarının bayramdan sonra açıklanacağı belirtilmişti. Bu gelişmeler nedeniyle bu sabah saatlerinden itibaren sınava giren adaylar ''DGS sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun yanıtını bir kez daha aramaya başladı. ÖSYM sonuç ile 2017 DGS sonuçlarını sorgulamaya devam eden adaylar açıklandığı an bu başlık altından öğrenebilecekler. Peki 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM sonuç sistemi...

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


ÖSYM daha önce yaptığı açıklamada DGS sonuçlarının 29 Ağustos tarihinde açıklanacağını duyurmuştu. Ancak tatilin araya girmesi nedeniyle bayramdan sonraya ertelenmişti. Bu nedenle bu sabah saatlerinden itibaren sınava giren binlerce aday ÖSYM'den resmi bir açıklama bekliyor. Gelişmeleri sabah.com.tr'den takip edebilirsiniz.

DGS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?


DGS sonuçları 6 Eylül 2017 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, ÖSYM aday işlemleri sistemine aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile giriş yaparak sonuçlarını görebilecekler. Sonuçların ÖSYM tarafından ilan edilmesi sonucunda adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yapacağı açıklama tebliğ hükmünde olacak.

Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler.

DGS TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Sınav sonuçlarının açıklanması ile adaylar tercih işlemi yapacaklar. Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler. Adaylar için tercih tarihleri, ÖSYM tarafından belirlenecek. ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

ADAYLARIN SINAV SONUÇ BİLGİSİNDE NELER BULUNACAK?

Adayın sınav sonuç bilgisinde;

a) testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) ön lisans başarı puanı

c) 2017-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

DGS PUANI NASIL HESAPLANIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A'da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

DGS PUAN HESAPLAMA FORMÜLÜ

DGS SÖZEL: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)


DGS SAYISAL: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)


DGS EŞİT AĞIRLIK: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

BİZE ULAŞIN