KYK Burs Sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak? - 2017 KYK burs ve kredi başvuru sonuçları sorgula

Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği KYK burs sonuçları için geri sayım başladı. 24 Ekim tarihinde sona eren başvuruların ardından ''KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun yanıtı bekleniyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu, konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Peki 2017 KYK burs ve kredi başvuru sonuçları ne zaman açıklanır? İşte detaylar...

KYK Burs Sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak? - 2017 KYK burs ve kredi başvuru sonuçları sorgula

2017-2018 eğitim ve öğretim dönemi için KYK burs ve kredi başvurusu yapan binlerce öğrenci merakla sonuçları bekliyor. 24 Ekim tarihinde sona eren başvuruların ardından ''KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun yanıtı henüz cevabını bulmadı. Kredi ve Yurtlar Kurumu konu ile ilgili bir açıklama yapmazken Kasım ayı içerisinde 2017 KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


KYK burs ve kredi başvuru sonuçları hakkında Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Öğrencilerin heyecanla beklediği sonuçların Kasım ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

KYK BURS SONUÇLARI SORGULA

KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

- Ön lisans ve lisans öğrencileri
- İki yıllık üniversite mezunu olup, dört yıllık üniversitenin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden geçiş yapan öğrenciler (Hazırlık sınıfında olanlara burs verilmez)
- Yüksek lisans öğrencileri (Hazırlık sınıfında olanlara burs verilmez)
- Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olanlar
- ÖSYM sınav sonuçlarına göre herhangi bir puan türünde ilk 100'e girmiş olanlar

KYK bursundan yararlanamayacak olanlar;

- Kurumdan daha önce burs ya da kredi almış olanlar
- Yüksek lisans hazırlık sınıfında olan öğrenciler
- Öğretim kurumu kayıt tarihi itibariyle, bir yıl kaybı olanlar
- Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar
- Açık öğretim, uzaktan eğitim öğrencileri
- Yabancı uyruklu öğrenciler

ÖNCELİK BELGELERİ NELERDİR?

KYK burs başvurusu yapan öğrenciler tarafından gönderilmesi gereken öncelik belgeleri;

- Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
- Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
- Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurum tarafından araştırılacaktır.)
- Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurum tarafından araştırılacaktır.)
- Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular kurum tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
- Anne ve babası vefat edenler(Kurum tarafından Mernis'den alınmaktadır.)

KYK BURSLARI NASIL KESİLİR?

(-) Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.

(-) Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) bursu kesilmektedir.

(-) 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.

(-) En önemlisi KYK bursunda başarı şartı söz konusudur. Bir öğrencinin 4 ve daha fazla başarısız dersi olduğu durumlarda KYK bursu kalan ders sayısı 3' e düşene kadar kesilmektedir. Yine her üniversitenin kendi belirlemiş olduğu not ortalamasının altına düşmeniz halinde de bursunuz kesilir. (Örneğin 1.80 veya 2.00 ortalama altı gibi)

BİZE ULAŞIN