Son dakika: Özel okullar merkezi sınavla öğrenci alacak!

Son dakika haberi... Özel okullar liselere merkezi sınavla öğrenci alacağını açıkladı.

Son dakika: Özel okullar merkezi sınavla öğrenci alacak!

TEOG'un yerine getirilen yeni sistemi açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, özel okulların kendi sınavı yapabileceklerini söylemişti. Özel Okullar Derneği bugün İstanbul'da bir toplantı yaptı ve kararını verdi. Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, aldıkları çoğunluk kararı ile liselere yerleştirmeler için Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yapacağı merkezi sınav sonuçlarını baz alacaklarını, Bakanlık yetkililerinden alacakları onayın ardından verecekleri son kararı kamuoyuna bildireceklerini belirtti.

Dal, yaptığı açıklamada, bu yıl liselere girişte yeni sisteme geçildiği için sınavla öğrenci alan özel okulların Bakanlığın yaptığı merkezi sınavın dışında, velilerde ve öğrencilerde kafa karışıklığına yol açmaması için özel okulların ayrı bir sınav yapmasını istemediklerini ifade etti. Bugün sabah saatlerinde 50 özel okul temsilcisi ile bir toplantı yaptıklarını bildiren Dal, şöyle devam etti: "Toplantıya, daha önce Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında öğrenci alan özel okullarımız katıldı. 9 okul temsilcisinin katılımıyla Sınavla Öğrenci Alan Özel Okullar Komisyonu kuruldu. Komisyonumuzun aldığı çoğunluk kararı ile liselere yerleştirmeler için Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı merkezi sınav sonuçlarını kullanacağız. Bu kararımızı Bakanlık yetkililerine ulaştırıp onay alacağız. Onay almamız takdirde son kararımızı kamuoyuna bildireceğiz."

Dal, toplantıda, Türkiye'deki bütün yabancı özel okulların da bakanlığın sınavını baz alma konusunda görüş birliğine vardığını bildirdi. Kararlarını Bakanlık yetkililerine gelecek hafta ileteceklerini belirten Dal, "Sınav sonuçları, kayıt takvimi gibi teknik konulardaki taleplerimizi Bakanlık yetkililerine ileteceğiz. Problem çıkmaması halinde, özel okullar olarak Bakanlığın yapacağı merkezi sınavı kullanma kararımız geçerli olacak." ifadelerini kullandı.

Çoğunluk kararlarının 50 okul ile sınırlı olmadığını, isteyen başka özel okulların da liselere yerleştirme sistemindeki merkezi sınava dahil olabileceğini belirten Dal, Bakanlığın onayının ardından merkezi sınav ile öğrenci almak isteyen üye olmayan özel okullara altyapı yardımında bulunacaklarını sözlerine ekledi.

O İDDİALARINA YANIT

Çocukların zorla imam hatip liselerine gönderileceği yönündeki iddiaları reddeden Yılmaz, "Hiç kimseyi istemediği bir bölüme göndermeyeceğiz" dedi.

Çocukların zorla imam hatip liselerine gönderileceği yönündeki iddiaları reddeden Yılmaz, "Hiç kimseyi istemediği bir bölüme göndermeyeceğiz" şaklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının 2018 bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kaldırılan TEOG'un yerine getirilen yeni sistemle ilgili "Öğrenci kendisi seçecek. İsterse girer, isterse girmez. O zaman da evinin yanında tercih ettiği okula girecek" diyen Yılmaz, şunları söyledi:

"'Tercihle serbestlik mi olur?' Evet, tercihinizi serbest iradeyle yaparsanız pekala hem tercih ettiğiniz hem de istediğiniz yere gireceksiniz. 'Hiç kimseyi istemediği bir bölüme göndermeyeceğiz.' dememize rağmen yine basında, önemli olan tepki oluşturmak, 'Çocuklarımızı zorla imam hatibe göndereceksiniz, meslek lisesine göndereceksiniz.' deniyor. Böyle bir şey yok. Eğitim bölgelerinde, o bölgede olan öğrencilerin hepsini alacak kadar birimler oluşturacağız. Arkadaşlar bu konuda çalışıyorlar. Mayısta açıklayacağımızı söyledik. Dolayısıyla hiç kimse merak etmesin.

'Şimdiden göçler başladı', 'Güzel okulun yanında evim kira var' deniyor. Biz şu anda ortaokulu, adrese dayalı olarak yapıyoruz. Ortaokulda adrese dayalı olarak yaptığımız halde evini satıp başka yere taşınanı gördünüz mü? Hiç merak etmeyin. İlkokul da ortaokul da lise de aynıdır. Önümüzdeki dönemde evlatlarımızı çok daha iyi bir eğitim sistemine kavuşturacağız."

"LİSE GÖÇÜ"

Yeni liseye giriş sisteminde, "iyi" okulların çevresine taşınmaların artabileceği yani mahalle göçü tartışması yaşanıyor. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, bu konuda düzenleme gündemde. Göçe karşı, en az 6 ay aynı yerde ikamet etme şartı aranacağı ve farklı adres gösterenlere cezai işlem uygulanması öngörülüyor. Ayrıca, hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrencile riçin de komisyon kurulabilceği belirtiliyor.

"NİTELİKLİ OKUL" SÖYLEMİ ELEŞTİRİLİNCE

Nitelikli okulların niteliği nedir? Öğrenciyi sınavla almış olması. Bu, diğerlerinin niteliksiz olduğu tanımını getirmez. O zaman illa derseniz 'Bunlar nitelikli', 'Diğerleri daha nitelikli' dememiz lazım.

İMAM HATİP BÜTÇESİ

İmam hatip liselerinin yatırım ödeneği yüzde 17, mesleki ve teknik liselerin yüzde 32. Meslek liselerinin bütçesi, geçen yıl 13 milyardı. 2002 yılında eğitimin toplam bütçesi 10,5 milyardı... Bütçenizden neye fazla kaynak ayırdıysanız ona öncelik vermişsiniz demektir. Bizim bakanlığın önceliği mesleki eğitim. Mesleki eğitimi memleket meselesi olarak görüyoruz.

KUR'AN-I KERİM DERSİ

(İzmir Karaburun'da Kur'an-ı Kerim dersinin zorla seçmeli ders olarak okutulduğu iddiası) Böyle bir şey yok. İl müdürüyle de görüşüldü, denildi ki, 'Bizim böyle bir talebimiz yok. Böyle bir hakkımız yok, zorlayabilmek mümkün değil'. İl müdürü bana doğru olmadığını söylüyor, eğer zorlama varsa çok net soruşturmayı açarız.

BİZE ULAŞIN