Türkiye: İran ve Rusya rejimi durdurmalı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "İran ve Rusya (Suriye'deki garantörlük) sorumluluğunu yerine getirmeli."

Türkiye: İran ve Rusya rejimi durdurmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye İdlib'deki ateşkes ihlallerini canlı yayında değerlendirdi.

Çavuşoğlu, "İran ve Rusya sorumluluğunu yerine getirmeli, rejimi durdurmalı. Sınırda ilerleme var, rejim ilerliyor. O yüzden dün Rusya ve İran temsilcilerini çağırıp gerekli uyarılarda bulunduk" ifadesini kullandı.

- "(Ege adaları iddiaları) AK Parti iktidarları döneminde ve Kardak krizi sonrası hiçbir ada Yunanistan'a verilmemiştir."

Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Terör gruplarının temizlenmesiyle ilgili önerimizi herkesle paylaştık. Ama 'bir şehirin tamamını bombalayalım, yok edelim' diye bir şey olmaz, rejim bunu yapıyor.

Rejimin garantörü Rusya ve İran. Biz de Moskova'da başlayan süreçte ılımlı muhalefetin garantörü olduk. İran ve Rusya sorumluluğu yerine getirip rejimi durdurmalı. İdlib'e yapılan sadece bir hava saldırısı değil. Rejim içeriye doğru ilerliyor. İşte bu yüzden iki ülkenin, büyükelçilerini çağırıp uyarıda bulunduk.

Eğer buradaki amaç bu saldırılarla bazı gönülsüz muhalif grupların Soçi'ye gitmesini sağlamaksa, o da ters teper. Soçi'de sivil kanadın katılımıyla yapılacak görüşmelerden sonuç alınması için çatışmaların durması gerekir.

İhlallere bakıyorsunuz yüzde 95'i rejim veya rejimi destekleyen gruplar tarafından. Amaç ne? Bu süreçten faydalanarak rejimin ılımlı muhalefeti, sivilleri yok etmesi mi?"

Çavuşoğlu'nun konuyla ilgili dikkat çeken diğer ifadeleri şöyle:

- İdlib'de halk ve ılımlı muhalefet hedef alınıyor.

- Soçi'de terör örgütü olursa siyasi süreç baltalanır. Terörist grupların Soçi'ye davet edilmemesini ilettik. YPG'nin davet edildiği ortamda olmayacağımızı söyledik.

- TSK'nın 4. gözlem gücü İdlib'e yerleşmeye başladı... Bizim bir tek niyetimiz var Suriye'de istikrarı tekrar tesis etmek...

DİĞER BAŞLIKLAR

- "KKTC'de de başkanlık sistemi tartışılıyor. Olabilir. Biz başkanlık sistemine geçtik. Bunun şimdiden faydasını görüyoruz."

- (AB üyeliği) "Bir 50 yıl daha beklenilmesin. Bizim de tahammülümüz kalmadı, milletimizin de tahammülü kalmadı."

(Ege adaları iddiaları) "AK Parti iktidarları döneminde ve Kardak krizi sonrası hiçbir ada Yunanistan'a verilmemiştir."

(ABD'nin YPG'ye silah vermesi ve FETÖ'nün iadesi) "ABD hatalarını düzeltmezse ilişkilerimiz daha da zarar görebilir."

BİZE ULAŞIN