Mastırla sektörde bir adım önde

Lisansüstü eğitim sadece akademisyen olmak için değil giderek daha rekabetçi bir hal alan iş dünyasında da zorunlu olmaya başladı. Başarılı bir kariyerin yolu artık yüksek lisanstan geçiyor

Mastırla sektörde bir adım önde

Lisansüstü eğitim akademik kariyerin yanı sıra her geçen gün yeni uzmanlık alanlarının doğduğu iş dünyasının da vazgeçilmezi oldu. Mesleki hayatta uzmanlaşmak için artık lisans eğitimi yetersiz kalıyor. Birçok pozisyon için yüksek lisans şartı aranıyor. Öte yandan üniversiteler de bu ihtayçlara yönelik olarak programlarını güncelledi. Artık çoğu üniversitede sektörle işbirliği içinde müfredatlar hazırlanarak iş yaşamındaki bilgi ve becerileri artırmaya yönelik eğitimler veriliyor. Sektörün ihtiyacı doğrultusunda açılan bu programlar iş yaşamında uzmanlaşmayı kolaylaştırıyor. Özellikle tezsiz lisans olanakları çalışanların yüksek lisans eğitim almasını cazip hale getiriyor. 2016-2017 Yükseköğretim Kurulu (YÖK) istatistiklerine göre 480 bin 125 kişi yüksek lisans eğitimi alıyor. Bu rakamın yarısını çalışan kesim oluşturuyor.

6 TEMEL AMAÇLA YAPILIYOR
Yüksek lisans başvuruları güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda 2 kez yapılıyor. Bahar başvuruları ocak-şubat aylarında, güz başvuruları da ağustoseylül aylarında yapılıyor. Yüksek lisans yapmak için birçok farklı neden olsa da şu 6 temel amaç en belirleyici etkenlerin başında sıralanıyor:
Mezun olunan yüksek lisans programında uzmanlaşmak
Çalışılan alanda daha hızlı kariyer yapmak
Mezun olduğu lisans programından memnun olmayan ve farklı bir alanda eğitim görmek
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda okul yöneticisi ve müfettiş olmak. MEB okul yöneticisi ve müfettiş atarken "Eğitim yönetimi, teftişi, ekonomisi ve planlaması" tezsiz yüksek lisans programını veya "Eğitim yönetimi ve teftişi" alanındaki yüksek lisans programını bitirmiş olmayı gerekli görüyor. MEB, atama sürecinde sınav ve kurs gibi çeşitli mekanizmaları da kullanıyor ama belirtilen yüksek lisans programlarını bitirmiş olmak bu işi yapmak isteyenlere büyük avantaj sağlıyor.
Mühendislik mesleğinde "Yüksek" unvanı kazanmak. Yüksek mühendis olmak için lisansüstü eğitim almak gerekiyor.
Akademisyen olmak.

MEMURİYETTE DE AVANTAJ
?
Yüksek lisans eğitimi özel sektörün yanı sıra devlet kadrolarında da avantaj sağlıyor. Memuriyete girmeden önce veya memuriyet sırasında yapılan yüksek lisans memurlara ilave kademe ilerlemesi sağlarken, bazı kadro unvanlarında olanlar için ise aylık maaş artışı getiriyor. Yüksek lisans yapan ekonomist, hemşire ve ebe unvanlı kadrolarda görev yapan devlet memurları lisansüstü eğitim yapmayanlara göre daha yüksek maaş alıyor.

BİZE ULAŞIN