MEB'den son dakika bursluluk sınavı açıklaması! 2020 Bursluluk sınavı İOKBS ne zaman yapılacak, ertelendi mi?

Milli Eğtiim Bakanlığı'ndan 2020 bursluluk sınavı hakkında son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlık, 6 Haziran'da yapılacağı ilan edilen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın tarihinin 5 Eylül'e ertelendiği bildirdi. Böylelikle, son günlerde yanıtı sıklıkla araştırılan 'İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak, ertelendi mi?' sorusu da cevabına ulaştı. İşte, 2020 İOKBS bursluluk sınavı hakkında merak edilenler...

MEB'den son dakika bursluluk sınavı açıklaması! 2020 Bursluluk sınavı İOKBS ne zaman yapılacak, ertelendi mi?
Perşembe 21.05.2020 16:59
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2020 17:10
ABONE OL

6 Haziran'da yapılacağı duyurulan İOKBS bursluluk sınavı hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın tarihinin ertelendiği bildirildi. Böylelikle, sınava katılacak olan öğrencilerin ve ailelerinin yanıtını aradığı 'İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak, tarihi ertelendi mi?' sorusu da yanıtını bulmuş oldu.

İOKBS BURSLULUK SINAVI ERTELENDİ! YENİ TARİHİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020 İOKBS bursluluk sınavı tarihi hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

6 Haziran Cumartesi günü yapılacağı ilan edilen 2020 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın (İOKBS) 5 Eylül 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

2020 BURSLULUK SINAVI KONULAR NELER?

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada bursluluk sınavı konuları hakkında şunları söylemişti: "Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz 9. sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz de sadece 9. sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar."

İOKBS BURSLULUK SINAVINDA KAÇ SORU VAR?

İlk ve Ortaöğretim bursluluk sınavda öğrencilere 100 soru soruluyor. Çoktan seçmeli olarak hazırlanan 100 soru için öğrencilere 120 dakika süre veriliyor.

5, 6 ve 7. Sınıflar için İOKBS sınavında Türkçe 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25, Sosyal Bilgiler dersinden 25 soru soruluyor. Hazırlık sınıfı diğer bir ifadeyle 8. sınıflar için Türkçe 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25, Sosyal Bilgiler 25 ( İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorusu soruluyor.

9, 10 ve 11. Sınıflar için İOKBS sınavında Türk Dili ve Edebiyatı 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25,(Fizik, Kimya ve Biyoloji) Sosyal Bilimler 25 (Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorusu soruluyor.

İOKBS bursluluk sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorumlu olmayan 5,6,7 sınıf öğrencileri için Sosyal Bilgiler dersinden 8 soru soruluyor, Eğitimlerine hazırlık sınıfı (8.sınıf) 9, 10, 11 sınıftan devam eden öğrencilere ise Sosyal Bilimler derslerinden aynı sınıf seviyelerine göre sorular soruluyor.