"IMF'den 30 milyar $'ın altında kaynağa, piyasa olumsuz bakar"

Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, IMF anlaşmasıyla gelecek kaynağın 30 milyar doların altında kalması durumunda piyasaların buna olumsuz bakabileceğini belirtti..

Salı 05.05.2009
ABONE OL
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankacılık sektöründe kredi akışının yeniden sağlanabilmesi için Uluslararası Para Fonu (IMF) anlaşmasının çok önemli olduğunu belirtti. Özen "Türkiye 'nin kendi ihtiyaçlarına uyan bir IMF anlaşması yapması gerekiyor. 2009 yılını IMF anlaşmasıyla geçirmemiz lazım. Benim asıl odaklandığım, 2010 yılını kurtarmamız lazım. IMF'den gelecek paranın miktarından çok paketin içeriği önemli. Tabii ki piyasa 30 milyar doların aşağısına olumsuz bakabilir. 30 civarında olduğu sürece rakam açısından bir problem yok" dedi. Özen, pakette vergi gelirlerinin kalitesini artıracak yaklaşımların önem taşıdığını belirtti.

"YÜZDE 1'E ANALİZ YAPARIZ"
Özen yakında açıklanması beklenen Kredi Garanti Fonu'na yönelik değerlendirmelerde de bulundu. Kredi Garanti Fonu'nun kredilerin yüzde 99'unu garanti etse dahi bankacıların yüzde 1 için çok detaylı analizlerini yapacaklarını belirten Ergun, "Bankaların kendi kredi politikaları konusunda rahatlamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu krizin bittiğinin göstergesi olacaktır'' dedi.