Kriz günlüğü

Salı 05.05.2009
ABONE OL
Citi özel yatırımcıdan sermaye arayacak
Citigroup'un hükümet kontrolüne girmeden sermaye artırmak için kurtarma fonu yerine özel yatırımcılardan para bulmaya çalışabileceği ileri sürüldü. Yetkililer 52 milyar dolar kurtarma fonu alan bankanın başka bir kurtarma parasına ihtiyacı olmadığını savunuyor. Devletin bankadaki imtiyazlı hisselerinin ne kadarının adi hisseye dönüştürülmesi gerektiği tartışılıyor. Şubat'ta hazırlanan plana göre hükümet 25 milyar dolarlık payını yüzde 36 oy hakkına karşılık dönüştürecek. Özel yatırımcılardan para almak hükümetin geri kalan 27 milyar dolarlık yatırımı dönüştürmesini önleyebilir.

Rus hükümeti 12 bin konut satın aldı
Ekonomik krizle mücadele programlarını sürdüren Rusya hükümeti, inşaat sektörüne destek amacı ile 12 bin konut satın aldı. Savunma Bakanlığı bütçesi ve Konut Edindirme Fonu'ndan 20 milyar ruble (600 milyon dolar) ayrılarak alınan evler ordu mensuplarına teslim edilecek. Yaklaşık 35 bin kişinin yeni evlerine kavuşması bekleniyor. Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak, yıl sonuna kadar sektöre desteğin devam edeceğini ifade etti.

Bunalan erkekler seks değil ilgi arıyor
Ekonomik krizle birlikte ortaya çıkan rekabet yüzünden vizite ücretlerini düşürmek zorunda kalan Moskovalı hayat kadınları, krizin yeni bir müşteri türü ortaya çıkardığını söylüyor. Bunalımda olan ve yalnızlık çeken müşterilerinin seks yerine duygusal destek amacıyla kendilerine geldiğini belirten Rus hayat kadınları, strip kulüplerinde de benzer tarzda müşterilerinin arttığını söylüyor.