Astronomik vergi cezasına Merkez'in forsu da yetmedi

Maliye, Merkez Bankası Vakfı'nda 1.9 milyar TL'lik gelir kaçağı buldu, 362.2 milyon TL ceza kesti. Uzlaşma geri çevrilirken, vergi ve cezasının 5 milyarı aşacağı belirtiliyor

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Maliye Bakanlığı, Doğan Yayın Holding ve BP'ye kestiği milyarlık cezaların ardından Merkez Bankası Vakfı'nın da gözünün yaşına bakmadı. Maliye gelirler kontrolörlerinin incelemelerinde, Yardım Sandığı şeklinde kurulan Merkez Bankası Vakfı'nın 2002-2003 döneminde devletten 1 milyar 881 milyon lira gelir kaçırdığı belirlendi. Ticari kazanç elde eden fon işletmesi haline dönüştüğü tespit edilen kuruluşa 362.2 milyon lira vergi tahakkuk ettirildi, 362.2 milyon lira da ceza kesildi. Vakfın fon alıp sattığı, sigorta işlemleri yaptığı, ticari kazanç sağlanan bu işlemler için de kurumlar vergisinden muaf olduğu iddiasıyla hiç gelir beyan etmediği vurgulandı. Kontrolörler, kuruluşun 2004 ve sonraki dönemini de incelemeye aldı.

UZLAŞMA TALEBİNE RET

Merkez Bankası Vakfı, söz konusu vergi ve ceza için, Maliye Bakanlığı'na uzlaşma için başvurdu. Ancak Maliye, uzlaşma için gün vermedi. Gerekçe olarak diğer yıllara ilişkin incelemenin devam etmesi gösterildi. İncelemelerin tamamlanmasıyla Merkez Bankası Vakfı'nın Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve cezası ile karşılaşacağı, tutarın 5 milyar lirayı aşacağı belirtiliyor. Merkez Bankası mensuplarınca 27 Kasım 1987'de kurulan vakfın temel amacı; üyelerinden emekli olanlara, görev kazası veya meslek hastalığına uğrayanlara, malul olanlara ve vefat edenlerin hak sahiplerine ödemede bulunmak. Vakfın 9 bin üyesi bulunuyor. Mensuplarına ikinci bir emekli aylığı imkânı sunan ve özellikle üst düzey yöneticilere ciddi bir gelir sunan Vakıf, daha önce de Hazine ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca incelemeye alınmıştı. Her üyenin yatırdığı primler ve nemaları ile banka tarafından sağlanan katılma payı ve nemalardan oluşan birikime ek emekli aylığı alınıyor. Maaşları sık sık gündeme gelen vakıftan 2007 rakamlarına göre, eski Başkanlardan Yaman Törüner'ın aylık 36 bin lira aldığı ileri sürülüyordu.