EÜAŞ Genel Müdürü Bütün görevden alındı

EÜAŞ Genel Müdürü Bütün, POAŞ'ın ceza almasına yol açan fuel-oil alım ihalesi soruşturması sonucu görevinden uzaklaştırıldı

Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Bütün, Petrol Ofisi AŞ'nin (POAŞ) kamu ihalelerinden 1 yıl süreyle yasaklanmasına yol açan fuel- oil alım ihalesi kapsamında yürütülen soruşturma uyarınca görevden alındı. Bütün, EÜAŞ'ta başlatılan soruşturmada açığa alınmıştı.

Enerji Bakanlığı Teftiş Kurulu, EÜAŞ'ın Ambarlı Santrali'nde kullanılmak üzere gerçekleştirilen fuel-oil alımıyla ilgili soruşturmayı tüm hızıyla sürdürüyor. Müfettişler, soruşturma kapsamında POAŞ'tan alımı gerçekleştirilen ikinci parti 500 bin tonluk fuel-oil ile ilgili de çarpıcı bazı bulgulara ulaştı. Müfettişler, POAŞ'ın, ilk parti alımda olduğu gibi ikinci parti alımda da şartnamede öngörülen çevreye daha duyarlı fuel-oil 5 yerine kükürt oranı yüksek fuel-oil 6 verdiğini belirledi. SABAH'ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre POAŞ, bu partide de teslimatın yüzde 80'ini fuel-oil 6 olarak yaptı. Müfettişlerin, soruşturmayı 15 güne kadar tamamlayarak, raporlarını yazması bekleniyor.

Bütün'ün Passat otomobil sevdası
MÜFETTİŞLER,
EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün'ün, görev yaptığı dönemde makam aracı olarak 2 adet Volkswagen Passat marka araç kiraladığını belirledi. Araçların, her birinin yıllık maliyetinin 25 bin TL düzeyinde olduğu hesaplanıyor. Müfettişler, Bütün'ün bir yerine neden iki araç kiraladığını ve araçlardan birini kimin kullandığını araştırıyor.