Turcas, kriz çıkınca rafineri izni alamadığına sevindi

Ceyhan ve Petkim'de iki rafineri yapmak için başvuran ancak Ceyhan için izin alamayan Turcas'ın Başkanı Aksoy "Allah'tan kriz çıktı. İzni alsaydık bu krizde 2 rafineri yapamazdık" dedi

Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Olağan Genel Kurul toplantısında krizin yatırımlarına hiçbir negatif etkisinin olmadığını tersine menfaatlerini gördüklerini kaydetti. 1 yıl, hatta 6 ay önce bunların maliyeti 10 milyar dolar ise bugün o maliyetlerin 7 milyar dolara indiğini hatta 6 milyar dolarlara doğru gittiğini dile getiren Aksoy, Turcas'ın bunu fırsat bilerek piyasaların kendisine sağladığı bu yeni, uygun fiyatlarla yatırımlarını daha ucuza getirme gayreti içinde bulunduğunu söyledi. Aksoy, "Bizim milyar dolarlık tasarruflarımızın yanında 20-30 milyon lira az kâr etmişiz, çok kâr etmişiz hiç mühim değil" dedi. Ceyhan'da rafineri izni çıkmaması ile ilgili de konuşan Aksoy, "Her işte bir hayır vardır. Allah'tan kriz çıktı. Rafineri izni almış olsaydık, bu krizde iki rafineriyi birden yapmak durumunda kalabilirdik. Bu da bir şirketin kolay yapabileceği bir şey değil. Ceyhan'daki projeyi şimdilik uyutuyoruz" diye konuştu.

1000 SHELL BAYİSİ TÜRKİYE'DE

Bankalardan kredi istemeye en erken 2010'un ikinci yarısından sonra gidebileceklerini dile getiren Aksoy, Shell & Turcas'ın operasyonlarının dünyada Shell içinde en başarılı operasyon seçildiğini ifade etti. Aksoy bu nedenle 70 ülkeden seçkin 1000 Shell bayisinin Türkiye geldiğini ve buradaki uygulamaları incelediğini kaydetti. Aksoy ayrıca Denizli'de Alman RWE ile yapacakları 800 megawattlık gaz çevrim santrali için lisans aldıklarını toplantıda açıkladı.

Azerilerle sıkıntımız yok
Erdal Aksoy gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, "Ermenistan'la yakınlaşmada size yansıyan bir sıkıntı yaşadınız mı?'' sorusuna, "Bize yansıyan sıkıntı olmadı ama bize düşen bir görev oldu. Gerek Azeri kamuoyunu gerekse Türk kamuoyunu yanlış bilgilendirmemek için elimizde olan bilgileri hemen açıkladık. Galiba bir tatil günüydü 'gaza zam yapılacak' diye... İlk tepkiyi veren ben oldum'' cevabını verdi. Bunun bir anlaşmanın devamı olduğunu ve bundan farklı bir durum olmadığını dile getiren Aksoy, "1 senedir müzakere edilen fiyat maddesinin revize edilmesinden başka bir durum değildi'' diye konuştu.

45.2 milyon net kâr etti
Genel Kurul Toplantısı'nda verilen bilgiye göre, Turcas, 2008 yılı mali döneminde 49.1 milyon lira operasyonel kâr ve 45.2 milyon lira net kâr elde etti. Operasyonel kâr ve net kâr rakamları 2007 ile karşılaştırıldığında sırasıyla yüzde 55.3 ve yüzde 58 oranlarında düştü. Karlılıktaki düşüşün nedenleri arasında "Turcas'ın iştiraki Shell & Turcas'ın üçüncü çeyrekte petrol fiyatlarında görülen sert düşüşler", "Petkim'deki çoğunluk hisseleriyle bağlantılı olarak Petkim'in zararlarından kaynaklanan 12.5 milyon lira ile sınırlı zarar'', "Turcas Gaz'da yıl boyunca gaz ithalat fiyatının yurtiçindeki referans gaz satış fiyatına oranla çok yüksek kalması" gösterildi.