İndirimli satışlara tarih freni

Tüketicinin korunmasıyla ilgili kanun taslağıyla indirimli satışlara tarih sınırı getiriliyor. Tekstil ve hazırgiyimde indirimli satışlar, 15 Ocak-1 Mart ve 15 Temmuz-1 Eylül arasında yapılacak

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Mağazaların mevsim sonu indirimli satışlarına tarih sınırı konuluyor. Tüketicinin korunmasıyla ilgili kanun taslağına göre tekstil, hazır giyim, deri ürünleri ve benzeri sektörlerde mevsim sonu indirimli satışlar 15 Ocak -1 Mart ve 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Avrupa Birliği mevzuatına uyum hedefiyle başlatılan, iki yıldır sürdürülen çalışmalar sonucunda Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 24 Nisan'da Başbakanlığa sevk edildi. Bakanlığın internet sitesinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün imzasıyla yayımlanan, 33 çerçeve maddeden oluşan taslakla daha önce düzenlenmemiş olan finansal hizmetler, haksız ticari uygulamalar, indirimli satışlar, ihtiyari garanti gibi alanlar ile imalatçının sorumluluğu, paket tur, devre tatil ve tüketici kredileri gibi alanlarda daha kapsamlı düzenlemeler yapıldı.

SİGORTA İSTEĞE BAĞLI

Kredi kartlarından yıllık ücretin 3 yılda bir alınacağına ilişkin düzenleme yapıldı. Kart ücretlerinin azami tutarı ise Merkez Bankası tarafından belirlenecek. Tüketici ve konut kredisi sözleşmelerinin imzalanması aşamasında hayat sigortası gibi isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu tutulamayacağı hüküm altına alındı.Taslakta ''ayıplı mal'' ve ''hatalı ürün'' kavramları ayrı ayrı düzenlendi. Açık ayıpta 30 günlük ihbar süresi kaldırıldı. Tüketici, 2 yıllık boyunca ayıbı tespit ettiği anda seçimlik haklarını kullanabilecek. Ancak, ilk 6 ayda, satıcının malın ayıplı olmadığını, 6 aydan sonra ise tüketicinin malın ayıplı olduğunu ispatlaması zorunluluğu getirildi. İkinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu en az bir yıl olacak. Bu süre, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda üç yıldan az olamayacak.