Tutuksuz yargılanabilmek için 90 milyon sterlin kefalet verdi

3 milyar dolarlık dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanan İngiliz bankacı Julius Meinl iki gün kaldığı cezaevinden çıkabilmek için 90 milyon sterlin kefalet ödemeyi göze aldı

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
İngiliz bankacı Julius Meinl, 3 milyar dolarlık dolandırıcılık suçlamasıyla 2 gün yattığı cezaevinden 90 milyon sterlinlik (135 milyon dolar) rekor kefaletle çıktı. Savcıların 'büyük' ve 'çok karışık' olarak tanımladığı dolandırıcılık, Meinl Bank'ın sahibi olduğu emlak yatırım fonu Meinl European Land'a yatırım yapan 60 bin Avusturyalının finansal krizle hisse senedi fiyatlarının 20 eurodan 3 euroya düşmesi sonucu büyük kayıplara uğramasıyla patlak vermişti. Avusturya medyası, Meinl'in ailesinin sahip olduğu bankanın ucuzlayan hisse senetlerini gizlice geri aldığını ileri sürdü. Bu arada Meinl Bank'ın İngiltere'nin ikinci büyük bankası Royal Bank of Scotland'ın aksine borcu bulunmuyor ve bankaya kamu kurtama yardımında bulunulmadı.

'BU LEKEYİ SİLECEĞİM'

Meinl Bank başkanlık koltuğuna 23 yaşında oturan 5. nesil Julius Meinl ise iddiaları yalanladı. Yetkili kurumlarla yüzleşmeye her an hazır olduğunu ve suçsuzluğunu ispatlayacağını savunan Meinl, "Bankacılık sektörü ile ilgili iddialar yüzünden Avusturya'da hakkımda yanlış bir portre oluştu. Bana karşı oluşan yanlış düşünceler yüzünden evimin kapısından dışarı adım dahi atamıyorum. Sorumluluklarımdan ya da Avusturya'dan kaçacak türde bir insan gibi gözüküyor muyum? Yetkili makamlar ne zaman beni görmek isterse hazırım. Ailemin ismindeki lekeyi temizlemek için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyım" diye konuştu. Julius Meinl, kendisi ve bankası hakkındaki iddialara karşı Londra'dan kalabalık bir avukat topluluğu ile anlaştı.