Edison'dan enerjiye 5 yılda 1 milyar euro

Türkiye'de 2014'e kadar bir milyar euro yatırım hedefleyen İtalyan enerji devi Edison, Türk ortak bularak bir çok alanda yatırım yapmaya hazırlanıyor

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Enerji alanında yapılan yabancı yatırımlara bir yenisi ekleniyor. Bu kez İtalyan Edison firması 1 milyar euro'luk yatırım hazırlığında. Yatırımların anlatıldığı basın toplantısında konuşan Edison CEO'su Umberto Quadrino, 2009-2014 döneminde, elektrik sektöründe 3.6 milyar euro, hidrokarbon sektöründe de 3.6 milyar euro olmak üzere toplamda 7.2 milyar euroluk yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. 1 milyar euro'yu Türkiye'ye ayırdıklarını söyleyen Quadrino, elektrik sektöründe, Türkiye, Yunanistan ve Balkan devletleriyle, hidrokarbon sektöründe ise Kuzey Afrika'ya yoğunlaştıklarını söyledi. Türkiye'ye gelmelerinin bir çok sebebi olduğunun altını çizen Umberto Quadrino, bunların içinde hidroelektrik potansiyelinin ve rüzgar enerjisi konusundaki yatırım imkanlarının ön plana çıktığını dile getirdi. Elektrik dağıtımı ile de ilgilendiklerini söyleyen Quadrino, enerji mevzuatındaki gelişmelerin ve henüz şeffaf bir yapı olmadığının da altını çizdi.

YEREL ORTAK BULACAĞIZ

Edison'un mevcut projeleri içinde Türkiye-Yunanistan- İtalya arasındaki boru hattının (ITGI) ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken Quadrino ayrıca yerel şirketlerle ortaklık kurma planlarının olduğunu da dile getirdi. Büyük gruplara odaklandıklarını söyleyen diğer şirket yetkilileri ise bu şirketlerin bünyelerinde hali hazırda enerji yatırımları olduğunu da vurguladılar. ITGI'nin Türkiye ve Yunanistan üzerinden İtalya ve Avrupa'ya yılda yaklaşık 10 milyar metreküp Hazar ve Orta Doğu gazının naklini sağlayacağını belirten Quadrino, "ITGI Projesi Türkiye'nin enerji güvenliğine güçlü bir katkı yapacak ve AB yolunda önde gelen transit ülkelerden biri olma hedefine daha kısa sürede ulaşmasını sağlayacaktır." diye konuştu.

Gazsız boru hattı olmaz, hat yapılmadan gaz çıkarılamaz
Edison CEO'su Umberto Quadrino, düzenlediği toplantıda Nabucco projesi hakkındaki soruları da yanıtladı. Quadrino Türkiye'nin Azerbaycan'dan 7-8 milyar metreküplük gaz almak istediğini Nabucco'nun ise 30 milyar metreküplük gaz ihtiyacı olduğunu söyledi. Quadrino "Nabucco'ya Azerbaycan'ın gaz rezervi yetersiz kalır, İran ve Türkmenistan doğal gazına yönelmesi gerek. Türkiye'deki transit sorununu çözemezsek Azerbaycan başka kararlar alır. Ama projemiz çok daha fizible. Bizim işimizde iki kural vardır. Gazsız boru hattı yapılmaz, hat yapılmadan da gaz çıkarılmaz'' dedii.

Alvimedica Amerikalı firma satın aldı dünya ligine soyundu
Türkiye'de kardiyolojik balon kateter ve kalp stenti üreticisi Alvimedica, ABD'li medikal teknoloji firması In-Vivo'yu satın aldı. Alvimedica bu yatırımla dünya ligini hedefliyor. In-Vivo'nun, ABD'deki tüm üretim tesisleri Çatalca'daki Alvimedica fabrikasına taşıyacak firma, Çatalca'daki merkezine şu ana kadar 10.5 milyon dolar yatırım yaptı. Alvimedica CEO'su Dr. Cem F. Bozkurt, 2008'i 6 milyon dolar ciro ile kapattıklarını 2009 hedeflerinin 22 milyon dolar olduğunu dile getirdi.