Konya'da 110 yıllık su tasarrufu yapıldı

Konya Havzası'nda modern sulama ile 4 kişilik bir ailenin 110 yıllık su kullanımına denk kayıp önlendi

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve Eti Burçak işbirliği ile Şubat-Aralık 2008'de gerçekleştirilen 'Konya Havzası Modern Sulama Projesi'nde 4 kişilik bir ailenin 110 yıllık su kullanımına denk gelen 24 milyon litre su kaybının önüne geçildi. Proje kapsamında sulu tarım uygulamalarının yoğun olduğu Konya'nın Çumra ve Beyşehir ilçelerinde buğday ve şekerpancarı ekilen 4 pilot alanda yapılan çalışmalar sonucu yüzde 50 su, yüzde 58 enerji, yüzde 87 işçilikte tasarruf edildi. Proje ile birlikte Konya Havzası'nda modern sulama ile 4 kişilik bir ailenin 110 yıllık su kullanımına denk kayıp önlendi yüzde 26 gübre kullanımında düşüş başarısı yakalanırken, yüzde 30 verimlilik artışı sağlandı. Başarılı projede girdilerin azalması ve gelirdeki artış ile 4 çiftinin cebine toplam yansıma 16 bin TL oldu.

YENİ PROJE

Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve Eti Burçak şimdi de "Türkiye'nin Yarınları Projesi'' ile küresel iklim değişikliğinin Türk tarımına etkilerini ortaya çıkararak verimliliğin artırılmasını hedefliyor. ETİ Pazarlama Grup Başkanı Şule Atabey Şamlı, 2015, 2030 ve 2050 yıllarında Türkiye genelinde iklim senaryoları geliştirilmesi ve iklim koşullarına uygun üretim hakkında bilgiye sahip olacaklarını kaydetti.

TEHLİKE

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Akın Öngör, iklim değişikliğini engelleme yollarından birinin de karbon gibi sera gazlarını üretenlerin vergilendirme, fiyat artırımı, para cezasına çarptırma gibi uygulamalarla kullanımdan caydırmak olduğunu kaydetti. Öngör, okullarda ekoloji konusunda eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.