Nane: Best Buy'ın gücü Teknosa'yı almaya yetmez

Teknosa Genel Müdürü Nane, stratejik ortak arayışlarının devam ettiğini ancak Best Buy ile görüşmediklerini söyledi. Nane "Best Buy'ın bizi almak için çok para yatırması gerek" dedi

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
İlk yurtdışı deneyimi Romanya mağazasında hayal kırıklığı yaşayan ve mağazayı kapatan Teknosa yeniden rotayı yurtdışına çevirdi. Yedi ülkede mağaza açmaya hazırlanan firmanın stratejik ortak arayışları da devam ediyor. Sermaye ya da know - how'a ihtiyaçlarının olmadığını dile getiren Teknosa Genel Müdürü Nane stratejik ortağı dış coğrafyaya açılmak için istediklerini söyledi. Türkiye'deki ilk mağazasını İzmir'de açmaya hazırlanan ABD'li Best Buy ile herhangi bir görüşmelerinin olmadığını belirten Nane, "Best Buy'ın bizi almak için çok para yatırması gerekiyor. Bu ekonomik sıkıntı ortamında böyle bir şey zor" diye konuştu.

'DIŞA AÇILACAĞIZ'
Romanya'dan vazgeçmeyeceklerini belirten Nane şöyle devam etti: "Krizin hafiflemesini bekliyoruz, ardından yurtdışına açılacağız. Romanya, Bulgaristan, Azerbaycan, Suriye ilk hedeflediğimiz pazarlar. Bunun dışında Bulgaristan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Hırvatistan, Makedonya girmek istediğimiz potansiyel pazarlar. Ama şu anda krizin hafiflemesini bekliyoruz çünkü önceliğimiz evi sağlamak tutmak, gökdeleni sonra çıkarız." İlk beş ayda 7 mağaza açtıklarını ve 15 bin metrekarelik planın yarısını hayata geçirdiklerini söyleyen Nane Siirt, Mardin ve Hakkâri'de de yer baktıklarını dile getirdi.

'İndirimler satışları % 30 artırdı'
4. ve 5. paketlerde hayata geçirilen ÖTV ve KDV indirimlerinin satışlara yüzde 25 - 30 oranında artış sağladığını belirten Nane "Buna sektörün çok ihtiyacı vardı. Çünkü 15 Eylül'den itibaren kriz nedeniyle içe kapanmalar olmuştu" dedi.

Bir ürün alanın bir ağacı olacak
Mayıs'ın ikinci haftası çevreci poşetleri mağazalarda kullanmaya başlayacaklarını belirtenn Nane, 5 bin ağaçlık korular oluşturacaklarını anlattı. Nane, Muş, Mersin ve Muğla'da bir ürün alan için bir ağaç dikeceklerini söyledi.