Panik satışlar 1 saatte borsanın nefesini kesti

Gün içinde 35 bini zorlayan borsada ikinci seansta başlayan kâr satışları paniğe dönüştü. Endeks günü yüzde 2.6 kayıpla tamamladı. Hacim rekoru egale edildi

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Borsa dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Güne, yurtdışı borsalardaki iyimser havanın rüzgârını arkasına alarak başlayan İMKB, 34 bin 842'ye kadar yükseldi. İkinci seansta yatay hareket etmeye başlayan borsanın daha fazla yükselmeye gücü yetmedi. Son bir saatte rüzgârın tersine dönmesiyle sert kar satışları ile karşılaşan borsa ikinci seansta yüzde 6 düşerken, günü 32 bin 843 seviyesinden yüzde 2.6 kayıpla kapattı.

SAATLİK HACİM REKORU

Son saatteki kâr satışları o kadar yoğundu ki, saatlik bazda işlem hacmi rekoru kırıldı. Son bir saatte 823 milyon TL'lik işlem hacmi oluştu. 3.4 milyar liralık toplam işlem ile Ağustos 2007'deki hacim rekoru egale edildi. En fazla işlem 451 milyon lira ile Garanti Bankası hisselerinde oldu. Tarihi işlem hacmi ile yaşanan düşüşe dikkat çeken uzmanlar ise borsada satışın devam edeceğini öngörüyor. Ata Yatırım Fon Müdürü Serdar Pazı "32 bin 900'ün altında kapanması teknik olarak çok önemliydi. Bu seviye çok yüksek işlem hacmi ile kırıldı. Satışların 30 bine kadar devam etmesini bekliyorum" dedi. Alternatif Yatırım Müdür Yardımcısı Murat Salar ise son günlerde yaşanan yükselişe temel bir gerekçe olmadığını vurgulayarak "Son saatteki rekor işlem hacmi çok önemli bir uyarı. Satışların devam edeceğini ve endeksin 30 bine kadar çekileceğini düşünüyorum" dedi. Devam eden global iyimserliğin yerini satışlara bırakmasıyla, kur ve faiz de gün içindeki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

DOLAR 1.53'Ü GÖRDÜ

Bankalararası piyasada gün içinde 1.5320 TL'ye kadar gerileyen dolar yeniden 1.56 TL seviyesine çıktı. 2 Şubat 2011 vadeli gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi dün yüzde 11.54 ile tarihi rekorunu yeniledi. Gösterge tahvilde kapanış spotta yüzde 11.59 valörlüde yüzde 11.68 oldu.

Borsalara bu stres fazla geldi
ABD'deki bankacılık stres testinin olumlu sonuçlanacağı beklentisi sonuçlar açıklanmadan önce yerini kaygılara bıraktı. ABD'de bankaların ve teknoloji şirketlerinin hisseleri değer kaybetti. 6 gündür aralıksız yükselen Avrupa borsaları da günü kayıplarla tamamladı. Asya'da ise ralli dün de devam etti.