'2050 yılında enerji daha pahalı olacak'

Shell CEO'su Van der Veer, 40 yıl sonra dünyada araç sayısının 2 milyara çıkacağını, enerjinin daha pahalı olacağını söyledi

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Shell CEO'su Jeroen Van Der Veer aralarında Sabah'ın da bulunduğu bir grup uluslararası gazeteciyle yaptığı toplantıda Shell'in geleceğe dönük enerji vizyonunu ve tahminlerini anlattı. 2050 yılında enerjinin bugüne kıyasla daha pahalı bir ürün haline geleceğini belirten Veer şunları söyledi: "Bana en çok benzin ve dizele hala ihtiyacımız olup olmadığı soruluyor. Bugün dünyada 1 milyar araç var. 2050 yılında bu rakam 2 milyara çıkacak. Dolayısıyla enerjiye talep artacak. Bu araçların tümü benzin ve dizel kullanmayacak ama hala benzinli arabalar olacak. Birçok araç daha tasarruflu dizel motorlar kullanıyor olacak. Biyoyakıtlar önemli bir yer alacak. Elektrikli ve hidrojen kullanan araçlar olacak. Öte yandan karbon emisyonlarını azaltma ve karbon depolamak önemli bir iş alanı haline gelecek."

Rüzgâra büyük yatırım
Rüzgar güneş ve biyoyakıtta önemli yatırım yaptıklarını belirten Veer "Rüzgârda ABD'de büyük yatırımlar planlıyoruz. Güneşte Japonya'da önemli projelerimiz var. Biyoyakıtta da dünyanın en büyük dağıtıcısıyız" dedi. Kömürün halen çekici olduğunu ifade eden Veer, nükleere yatırımı kesinlikle düşünmediklerini kaydetti.

Yenilenebilir enerji hızla büyüyecek
Yenilebilir enerjinin şu an halen toplam enerji tüketimi içinde çok düşük yer tuttuğunu da belirten Veer "Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerjinin hızla büyümesini bekliyoruz. Ancak küçük miktarda bir şey çok hızla büyüse bile toplam içinde halen önemli yer tutması zaman alacak. 2050 yılında yenilenebilir enerjinin toplam enerji tüketimi içindeki payının yüzde 30 - 40 civarında olabileceğini tahmin ediyorum" dedi. Alternatif ürünlerin ucuzlayacağını belirten Veer "Bu devrim değil evrim şeklinde olacak" diye konuştu.