Bilgin: Faktoring sektöründe karaparaya geçit vermeyeceğiz

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, faktoring sektörünün karapara ile anılmasından rahatsız olduğunu belirterek, "Bu sektörde kara ve kirli para dönemi artık kapanmıştır" dedi

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
2008 yılında toplam aktif büyüklüğü 28 milyar dolara ulaşan faktoring sektöründe son üç yılda 17 şirketin faaliyetine son verildi. Sektörün uzun yıllardır denetlenmediğine işaret eden BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, incelemeler sonucunda birçok tabela şirket tespit ettiklerini aktardı. Bilgin "Murakıp arkadaşlar denetim yapmaya gidiyor ama ortada şirket yok ve tabela şirketler üzerinden çok ciddi işlemler yapılmış" dedi. Faaliyette bulunmayan veya amacı dışında kullanılan şirketlerin lisanslarını iptal ettiklerini kaydeden Bilgin "Bu alanda kara ve kirli paraya müsaade etmeyeceğiz ve bu konuda son derece kararlıyız" diye konuştu.

İNTİBAK SÜRECİNE DEVAM
Bilgin'in dikkat çektiği bir diğer önemli nokta da halen devam eden intibak yani eski kuruluşların lisanslarının yenilenmesi süreci oldu. Bu çalışmanın yaklaşık 2.5 yıldır sürdüğünü kaydeden Bilgin, "Devletin güvenlik birimlerine danışarak bu kurumları disiplin altına almaya çalışıyoruz. Süreç halen devam ediyor" açıklamasını yaptı. Düzenlemeler sonrasında sektör üzerindeki soru işaretlerini ciddi anlamda azalttıklarını vurgulayan Bilgin şunları söyledi: "Kötü şirketlerin varlığı sektördeki diğer oyuncuları da olumsuz yönde etkiliyor. Sorunlu şirketlerin piyasadan çekilmesi ise sektörü olumlu yönde etkileyecek." Factoring sektörü, 1 Ocak 2006'dan bu yana BDDK tarafından denetleniyor. O günden buyana yapılan denetimler sonucunda 17 şirketin lisansı iptal edildi. BDDK denetiminden önce 92 olan şirket sayısının yapılan seri denetimler sonrasında 75'e gerilemesi gerekiyordu. Ancak verilen yeni lisanslarla bugün sektörde 80 şirket faaliyet gösteriyor.