Dünyanın en ucuz otomobilini yapan Tata 8 bin $'a da 'nano ev' satacak

Hintli otomotiv devi Tata, ucuz otomobilden sonra ucuz konut projesine de el attı. Yoksul Hintliler 8 bin dolar ödeyerek 27 metrekarelik ev sahibi olacak

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
2 bin dolara satışa çıkardığı dünyanın en ucuz arabası Nano ile gündemden düşmeyen Hintli otomotiv devi Tata, şimdi de alım gücü düşük Hintli aileler için ucuz 'Nano ev'ler yapacağını açıkladı. 1000 evlik 'Boisar' isimli ilk nano ev kompleksi, Hindistan'ın finans merkezi Mumbai'nin 96 kilometre dışındaki varoşlarda inşa edilecek. Hastane, okul, oyun alanları ve bahçelerin de yer alacağı yerleşim biriminin 1 milyar rupeye (20 milyon dolar) mal olacağı tahmin ediliyor. Bir odalı 27 metrekarelik evlerin yaklaşık 12 metrekarelik de bahçeleri olacak.

YOKSULLARA BÜYÜK FIRSAT

390 bin rupeye (7 bin 914 dolar) satışa sunulacak evler Hintli fakir ailelere yönelik olarak inşa edilecek. Zengin ve fakir bölgelerin iç içe olduğu Mumbai'de lüks evlerin kiraları Londra ve New York'takiler kadar el yakıyor. Tata firması yetkilileri, ev sahibi olmak isteyenlere değişik seçenekler sunarak farklı boyutlarda 'Nano ev'ler üreteceklerini ifade etti. 670 bin rupeye (13 bin 597 dolar) satışa sunulacak diğer bir nano ev seçeneği ise 43 metrekare ile bir oturma odası ve ayrı bir yatak odasından oluşuyor. Tata CEO'su Brotin Banerjee, "Bu proje, yoksul insanlar için büyük bir fırsat. Kötü şartlarda yaşayan ve ev alamayan milyonlarca insana temiz, hijyenik, iyi inşa edilmiş yapılar sunacağız" diye konuştu.