Haber turu

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Türkiye’yi almak ahlaki taahhüdümüz”
Açık Toplum Vakfı, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla Avrupa Birliği’nin eski Türkiye Büyükelçisi Michael Lake ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmada, AB ile ilgili görüşleri bir araya getirdi. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bild, Türkiye’nin daha şimdiden ABD’den sonra Avrupa Birliği’nin ikinci en önemli stratejik ortağı olduğunu kaydetti. Bild, Avrupa’nın doğusunu gösteren kalın çizgiler çizilmiş haritaların tehlikelerine de değinerek, “Türkiye’nin eninde sonunda AB üyesi olması konusunda, ahlaki taahhüdümüz kadar, son derece ciddi stratejik çıkarlarımız da bulunuyor” görüşlerine yer verdi.

Dedeman her yıl bir otel açacak
Dedeman Holding Başkanı Murat Dedeman, turizm sektöründeki hedeflerinin 50 yılda 50 yeni otel yapmak olduğunu bildirdi. Hedefledikleri 50 otelin yüzde 70’ini yurtiçinde yüzde 30’unu da yurtdışında yapacaklarını anlatan Dedeman, ‘‘Yurtdışında en az 15 otele ulaşmak gibi bir hedefimiz var. Şu anda 8 otele ulaştık’’ dedi. Holding olarak madencilik ve otelcilik sektörüne ağırlık verdiklerini kaydeden Dedeman, “Madencilik faaliyetimiz daha eski olmasına rağmen Dedeman, otelciliği ile tanınıyor. 50 yılda 50 otel yapacağız. Bu hedefe doğru da hızlı şekilde gidiyoruz’’ diye konuştu.

THY’ye Avrupa’nın en iyisi ödülü
Türk Hava Yolları (THY) uçak ve uçak motoru finansmanı dalında 2008 yılında “Avrupa’nın En İyi Finansman Uygulaması’’ ödülüne layık görüldü. Dünya havacılık sektörünün önde gelen yayın kuruluşlarından Airfinance Journal’ın, dünyadaki 350‘yi aşkın havayolu arasından “uçak ve uçak motoru finansmanı’’ dallarında yaptığı değerlendirmede, THY “Avrupa’nın En İyi Finansman Uygulaması’’nı gerçekleştiren şirketi seçildi. En iyi finansman ödülleri değerlendirmesinde dereceye girenlere ödüllerinin New York’da düzenlenen Airfinance Konferansı’nda törenle verildi.

Pegasus’tan iç hatta 33.99 liraya bilet
Pegasus Havayolları, yeni kampanyasında tüm yurtiçi hatlarda 33.99 liraya bilet imkânı sunuyor. Pegasus’tan yapılan açıklamaya göre, 8, 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde firmanın www.flypgs.com internet adresinden bilet alanlar, 12 Mayıs-12 Haziran arasında tüm yurtiçi hatlarda tüm vergiler dahil 33.99 TL’den uçma fırsatı yakalayabilecek. Ayrıca, tatil merkezlerine yönelik kampanyada da 12-13-14-15 Mayıs tarihlerinde firmanın internet sitesinden bilet alanlar, 15 Haziran- 15 Eylül arasında İstanbul’dan karşılıklı Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir ile Ankara’dan Bodrum uçuşları için her şey dahil 39.99 TL’ye uçabilecek.

Vize alamayan Ortadoğuluya Türkiye’den ulaşıldı
Almanya'nın ünlü fuarcılık şirketi Survey, İstanbul’daki Mutfak ve Banyo Fuarı’na yurtdışından 2 bin 500 katılımcı getirerek, hem turizme, hem de ülke ekonomisine katkıda bulundu. Fuarın en büyük özelliğinin turizmdeki gibi ‘her şey dahil’ sistemi olduğunu belirten Survey Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Durdu, ziyaretçilerin uçak biletleri hariç, beş yıldızlı otelde konaklama ve İstanbul’da istedikleri yere ulaşımlarını sağladıklarını belirtti. Durdu, Survey’in Türkiye yatırımını, vize alamayan Suriye, İran ve Iraklı işadamlarına ulaşmak olarak açıkladı.