Kriz günlüğü

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Stres testi sonuçları tartışma yarattı
10 büyük ABD bankasının toplam 75.6 milyar dolar sermaye ihtiyacı olduğunu ortaya koyan stres testlerinin sonuçları tartışılıyor. Testin, Şubat'ta tasarlanmış olması hükümete getirilen en önemli eleştiri. Bankalar, ek sermayeleri nereden bulacakları konusunda ayrıntılı bilgi vermeye başladı. 33.9 milyar dolar sermaye ihtiyacı olan Bank of America 10 milyar dolarlık varlık ve 17 milyar dolarlık adi hisse satmayı planladığını açıkladı. Citigroup, 5.5 milyar doları tercihli hisseleri adi hisseye dönüştürerek karşılayacak.

Zengin yoksul farkı en yüksek seviyede
İngiltere'de 2008 Mart ayı itibariyle yoksulluk sınırının altında yaşayanların sayısının 11 milyona ulaştığı, bunu izleyen dönemde ekonomik krizin ağırlığını artırmasıyla yoksulluk sınırının altında yaşayanların sayısının daha da artmış olabileceği bildirildi. Resmi istatistiklere göre, yoksulluk sınırının altında yaşayanların sayısı, 2006'da ise 10 milyon 700 bin düzeyindeydi. Mali Araştırmalar Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları da, zenginle fakir arasındaki farkın 1961 yılından bu yana en çok açıldığı dönemin yaşanmakta olduğuna işaret etti.

Toyota tarihinde ilk kez zarar etti
Japon otomotiv devi Toyota, küresel ekonomik krizin araç talebini düşürmesi nedeniyle tarihinde ilk kez bir mali yılda zarar etti. Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota, 31 Mart 2009'da sona eren mali yılda 4.4 milyar dolar (437 milyar yen) zarar ettiğini açıkladı. Şirket, önceki mali yılda 1.72 trilyon yen kâr etmişti. Toyota, Mart 2009'da sona eren mali yılda, bir önceki mali yıldan 1.34 milyon adet az olmak üzere 7.57 milyon adet araç sattı. Toyota'nın Mart 2010'da sona erecek mali yılda ise 5.5 milyar dolar zarar etmesi bekleniyor.

482 milyon dolarlık zimmete 25 yıl hapis
Çin'in en büyük bankalarından Bank of China'nın iki eski müdürü ve kendilerine yardım ettikleri belirlenen eşleri zimmetlerine 482 milyon dolar para geçirmek ve bunu diğer ülkelerde aklamak suçundan hapse mahkûm edildi. Las Vegas Mahkemesi, banka müdürlerinden Xu Chaofan'u 25 yıla, Xu Guojun'u 22 yıla mahkûm ederken, bankacıların eşlerini de yardım suçundan 8'er yıl hapse mahkûm etti. Savcılar, paranın Hong Kong, ABD ve Kanada üzerinden aklandığını buna Las Vegas kumarhanelerinde aklanan 3 milyon doların da dahil olduğunu bildirdi.

Petrol şirketlerinin mallarına el kondu
Venezüella ordusu, Devlet Başkanı Hugo Chavez'in devletleştirme uygulaması uyarınca dün ülkedeki petrol sektörü hizmet şirketlerin sahip olduğu tekne ve diğer varlıklara el koydu. Uygulama, Venezuela parlamentosunun dün bazı petrol hizmet şirketlerinin devletleştirilmesine izin veren yasal düzenlemeyi kabul etmesinin ardından gerçekleşti. Chavez, devletleştirmenin petrol havzası olan Maracaibo Gölü'nde derhal başlanacağını söyledi.