Nabucco'da imza Temmuz ayında Türkiye'de atılacak

Cumhurbaşkanı Gül ve Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin transit rolü üstleneceği Nabucco projesi için somut imza tarihini açıkladı: Temmuz'da proje başlıyor, ilk imzalar Türkiye'de atılacak

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nabucco boru hattı projesine ilişkin Temmuz ayında, Türkiye'de bir hükümetler arası mutabakat zaptının imzalanacağını söyledi. Avrupa Birliği (AB) Troikası ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu, sekiz ülkenin devlet başkanının katılımıyla, dün Prag'da yapılan 'Güney Koridoru' Zirvesi'nde anlaşma imzalanamadı. Azerbaycan, Mısır, Türkiye ve Gürcistan Ortak Deklarasyona imza koyarken, Türkmenistan-Kazakistan ve Özbekistan imzalamadı. Zirve, Türkiye ve AB arasında uzlaşmazlık konusu olan, 'hükümetlerarası transit anlaşmasına' odaklandı. Gül, hükümetlerarası anlaşmanın 'haziranda' imzalanmasını destekleyeceklerini belirten, 'ortak deklarasyonu' imzaladı. Ancak daha sonra hükümetlerarası mutabakat zaptının Türkiye'de Temmuz ayında imzalanacağını açıkladı. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya göre deklarasyon, Türkiye'nin Nabucco anlaşmasını imzalamayı taahhüt ettiği 'resmi anlaşma'. Oysa deklarasyonda taraflar, Nabucco anlaşmasını imzalanmasını destekleme verme sözü vermekle yetindi.

Enerji faslında restleşme
Güney Koridoru Zirvesi, Türkiye ile AB arasında açılması Rum Kesimi nedeniyle yılan hikayesine dönen Enerji Faslı'nda restleşmeye sahne oldu. Komisyon Başkanı Barroso, Nabucco ve Enerji faslı arasında 'hiçbir bağlantı kurulamaz" derken, Gül sert yanıt verdi: "Enerji faslının açılması Türkiye kadar AB'nin de çıkarına. Türkiye ricacı değil, bu AB'nin yükümlülüğü. Açmamak onların güvenilirliği ile ilgili bir sorun." '

SAYGI GÖSTERİLMELİ'

Barroso, zirvede Gül'ün imzaladığı ortak deklarasyonun, "resmi bir anlaşma" olduğunu söyleyerek, Türkiye'den buna saygı göstermesini istedi. Barroso, "Türkiye Haziran sonuna kadar anlaşmayı imzalayacak. Gül bana kişisel olarak söyledi." dedi. Komisyon'un enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs Türk hükümetindeki değişikliğin Nabucco'nun imzalanmasını geciktirebileceğini söyledi.

Avrupa destek verecek
Ortak açıklamada, tarafların bazı adımların atılmasını desteklemek üzere anlaştığı belirtildi. "AB ve Türkiye'nin Haziran 2009'da Nabucco'ya ilişkin hükümetlerarası anlaşmayı imzalamak üzere, müzakereleri tamamlama ve uygulamaya geçmesi için gerekli adımların atılmasını destekleyecek" denildi. 'Güney Koridoru' konseptinin diğer ulaştırma projeleri ile tamamlayıcı olduğu ve üçüncü ülkelere de somut projelerin bazında açık olduğu vurgulandı. İran'ın da uzun dönemde Nabucco'ya katılabileceği ima edildi.