TOFAŞ'tan 300 milyon avroluk yatırım

TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, küresel ekonomik krize rağmen 300 milyon avro civarında yatırım yaptıklarını söyledi.

Cumartesi 09.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009 12:33
ABONE OL
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen 11. Otomotiv Sempozyumu sektör temsilcilerini buluşturdu.

"Küresel krizin Türk Otomotiv Sektörüne Güncel, Orta ve Uzun Dönemdeki Etkileri ve Alınabilecek Önlemler'' konulu oturumda konuşan TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, küresel ekonomik krize rağmen 300 milyon avro civarında yatırım yaptıklarını söyledi.

ÖTV indiriminin sektörü hareketlendirdiğini, bazı şirketlerin indirimle birlikte talebi artırdıklarını anlatan Pandır, "Kriz sebebiyle piyasaların durma noktasına geldiği Ekim ayının ortalarında artık krizin Türkiye'de de derinleşeceği anlaşıldığında frene bastık. 15 gün gibi kısa sürede tamamen durduk veya üretimimizi çok yavaşlatma başarısında bulunduk. Bunun da göstergesi şu ki, bu yılbaşında 150 bin civarında stok olduğu tespit edildi sanayide, biz büyüklüğümüze göre göreceli olarak çok az stokla yakalandık. Çünkü başarıyla bu 15 gün içinde üretimimizi durdurup, en azından mamul stokumuzu çok düşük hale getirmiştik." dedi. Ekonomik krize rağmen, bu sene 300 milyon avro civarında yatırım yaptıklarını belirten Ali Pandır, özellikle Ar-Ge yatırımlarına önem verdiklerini kaydetti.

Krizin devam etmesiyle birlikte, 2013-2014 yılında çıkaracakları ürünlerin tasarımını konuştuklarını dile getiren Pandır, "Uzun vadeli planlarımızı yapıyoruz. Örneğin, altyapı yatırımında bütün yatırımlarımızı kıstık, fakat Ar-Ge konusunda altyapı yatırımlarımıza hala devam ediyoruz. Belki biraz lüks sayılabilecek ama bir 'virtual reality' laboratuvarını dahi bu seneki Ar-Ge yatırım planımızda vardı, onu dahi kesmedik, onu dahi yapıyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, Ar-Ge'ye ve inovasyona yapılan yatırım, yine kriz sırasında da kriz sonrasında da olsa bizim için en büyük stratejik öneme sahip. İnsan kaynaklarımızı da mümkün olduğu kadar korumaya ve kriz sırasında geliştirmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.