Haber turu

Pazar 10.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Krizle savaşanlar orduya katılıyor
EKONOMİK krizle birlikte iş bulamayan binlerce İngiliz orduya yazılmak için sıraya girdi. Silahlı kuvvetlere katılımı özendirmek için geçtiğimiz yıllarda reklam kampanyaları düzenleyen İngiliz ordusu, artan talep üzerine ilk kez "tam kapasite" hizmet verme noktasına yaklaşıldığını açıkladı. Mart ayı sonuna kadar ki 6 aylık dönemde İngiliz ordusuna yazılmak için başvuru yapanların sayısında yüzde 14 artış olduğu belirtildi. Irak ve Afganistan savaşları sırasında verilen kayıplarla birlikte çok sayıda personel ordudan ayrılırken krizle birlikte bu sayıda da düşüş yaşandığı kaydedildi. 2008 yılı içinde ordudan ayrılmak üzere başvuranların yüzde 10'a yakın düşüş gösterdiği kaydedildi.

Sütyen savaşını Beckie kazandı
ÜNLÜ marka Marks&Spencer (M&S), maliyetinin daha fazla olduğu gerekçesiyle büyük beden sütyenlerden aldığı 3 dolarlık ekstra ücret yüzünden zora düştü. İngiliz Beckie Williams'ın sembolik hisse alarak M&S'in yıllık toplantısında yöneticilerle yüzleşeceğini açıklaması ve internette DD ve üzeri beden sütyenlere ekstra ücret uygulamasını eleştiren 13 bin kişi şirketi alarma geçirdi. M&S, gazetelere verdiği ilanda, "Hatalıydık, D beden üzerindeki fırtına sona erdi" d iyerek sütyende yüzde 25 indirim yaptı.

Brown ve bakanlarına istismar suçlaması

İNGİLTERE Başbakanı Gordon Brown ve bakanları yaptıkları harcamaları parlamentonun 'milletvekili masraf fonu'na yıkınca sistemi istismar ettikleri suçlamasına hedef oldu. Brown'un apartmanının temizliği için kardeşine yaptığı 10 bin dolarlık ödemeyi masraf fonundan alması, diğer bakanların özel devriye güvenliği, yakınları için kıyafet, çocuk ve kadın ürünleri masraflarını fona yıkması ve evlerinde yaptıkları dekorasyon değişikliklerini parlamentoya fatura etmesi tepkilere neden oldu.

Buffett'in şirketi 1.5 milyar $ zarar açıkladı
ÜNLÜ milyarder Warren Buffett'in yatırım şirketi Berkshire Hathaway, 2009 ilk çeyreğinde 1.53 milyar dolar zarar açıkladı. Geçtiğimiz yıl, yaşanan küresel resesyona rağmen 4.99 milyar dolar kar açıklayan şirket 2001'den bu yana ilk defa zarar etti. Önceki senelerde yıllık toplantı ile aynı zaman da ilk çeyrek raporunu açıklayan şirket, bu yıl yaşanan kayıp yüzünden toplantıyı bir hafta erkene almıştı.