Haber turu

Pazar 10.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Google 100 kişiyi işten çıkardı 200 keçiyi işe aldı
OCAK'TA kriz yüzünden 100 çalışanını işten çıkartma kararı alan internet arama devi Google, çimleri keserken oluşacak karbon salınımı azaltmak için keçileri kadroya kattı. Google'ın gayrimenkul ve çalışma alanlarından sorumlu yöneticisi Dan Hoffman, Kaliforniya'daki Google'ın ana merkezinin manzarasını oluşturan dağlık alanda otların kesilmesi için bir şirketle anlaştıklarını açıkladı. California Grazing isimli şirket, 200 keçi temin ederek Google'ın çim kesme problemini gürültüsüz ve yakıt kullanmadan çözecek. Keçilerin 'çalıştığı' sırada iyi eğitimli colie cinsi bir köpeğin de keçilere bekçilik yapacağı öğrenildi. Çevre kirliliği de en aza indirgeyecek uygulamayı ilk hayata geçiren şirketin Yahoo olduğu belirtildi.

Sanayide çarklar dönmeye başladı

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, son 2 ayda sanayi üretimindeki düşüşte frene basıldığını bildoirdi. Karabük Valisi Nurullah Çakır'ı ziyaret eden ve KARDEMİR işçileri ile yemek yiyen Bakan Ergün, şunları söyledi: "Sanayi üretiminde düşüş hızı zaten 2 aydır yavaşlamıştı, mart ayı itibariyle de artış dönemine girilmiş oldu. Yani dibi bulduk ve şimdi iç piyasa canlılıkların sebebiyle sanayi üretimde bir artışa rastlamış olduk. Bir yıl öncesine göre sanayi üretimimizin yüzde 20 daha düşük seviyede ama 1 ay öncesi ile mukayese ettiğimizde yüzde 13,4 oranında daha yüksek orandadır. Dolayısıyla çarklar dönmeye başladı. İstikrarlı şekilde bunun dönmesini istiyoruz. Çok hızlı, spekülatif çıkışlar peşinde olmamak lazım, önemli olan sağlıklı istikrarlı bir şekilde çıkışı yakalamaktır."

Doğu esnafına sıfır vergili sınır ticareti
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül'ün onayına sunulan ve sınır ticaretinin yeniden düzenlenmesini öngören kararname ile sınır illerindeki esnaf ve tüccara, komşu ülke ile doğrudan ticaret yetkisi verilecek. Böylece orta vadede her ilde ortalama bin esnaf ve tüccarın uygulamadan yararlanır hale geleceği belirtilirken, bunun ihracata da önemli katkı sağlayacağı kaydediliyor. Yeni kararname ile ayrıca, sanayi ürünlerinde olduğu gibi sınır ticareti kapsamında tarım ürünleri ithalatında da gümrük vergilerinin kaldırılması, ithalatta bürokratik formalitelerin azaltılması öngörülüyor. İthalatta miktar limiti yanında alternatif olarak 100 milyon dolar ülke limiti getirilirken, ihracatta sınır bulunmuyor.

Citibank'a 'müşteriyi aldattı' cezası kesildi
MACARİSTAN Ekonomi Rekabet Kurumu, verdiği reklamlarla müşterileri kandırdığı gerekçesiyle Macaristan Citibank'a 5 milyon forint (yaklaşık 25 bin dolar) para cezası verdi. Ekonomi Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Macaristan'da hizmet veren Citibank'ın son 6 ayda yaptığı reklamlarda yeni müşterilerin bankalarında hesap açtırmaları durumunda hiç bir ücret alınmayacağını bildirdiği hatırlatılarak, sadece 3 milyon forint'in üstünde hesap açtıracakların ve hesaplarına her ay 150 bin forint yatırılacakların bu uygulamadan faydalanacaklarının tespit edildiği bildirildi. Yapılan reklamların müşteriyi kandırmaya yönelik olduğu ifade edilen açıklamada, bankaya yaklaşık 25 bin dolar ceza verildiği kaydedildi.