OHAL bitti, Beko Çeçenistan’a girdi

Arçelik’in uluslararası markası Beko, Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de ilk mağazasını açarak, bayilik sistemini yeni bir pazara daha taşıdı

Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Koç Topluluğu şirketlerinden Arçelik'in uluslararası markası Beko, Kremlin'in Çeçenistan'da 10 yıllık olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını Nisan ayında kaldırmasından sonra bu ülkede mağaza açan ilk uluslararası marka oldu. Arçelik'ten yapılan açıklamada, dünyayı etkisi altında alan ekonomik krize rağmen Beko'nun yeni pazarlarda büyümeye devam ettiği bildirildi. Açıklamada, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasından sonra Rusya'nın Çeçenistan bölgesinin başkenti Grozni'de ilk uluslararası mağazayı hizmete açan Beko'nun, Türkiye'deki bayilik sistemini de bu yeni pazara taşıdığı vurgulandı.

GROZNİ KAFKASYA ÜSSÜ

Buzdolabından, fırına, bulaşık makinesinden, çamaşır makinesine geniş beyaz eşya ürün gamının satışa sunulduğu 340 metrekarelik mağaza aynı zamanda Kafkas bölgesinde tek markanın satıldığı, servis, montaj ve satış sonrası hizmetlerin verildiği ilk mağaza olma özelliğini taşıyor. Arçelik'in Rusya'daki şirketi Beko LLC'nin Genel Müdürü Oğuzkan Şatıroğlu, Beko'nun kriz döneminde yeni pazarlarda büyüme stratejisi doğrultusunda gerçekleştirdiği yatırımın açılışında yaptığı konuşmada, Grozni'nin bütün Kafkas bölgesini kapsayan önemli bir ticaret merkezi haline geleceğine inandıklarını vurguladı. Bu gelişime katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Şatıroğlu, bayilik modelini önümüzdeki dönemde yeni coğrafyalarda ve özellikle Kafkas bölgesinde yaygınlaştırmayı planladıklarını bildirdi. Şatıroğlu, "Kaliteli ürün ve hizmetlerimizle bu pazarda da en iyiyi sunmayı hedefliyoruz"

Çeçenler mağazada kuyruk oluşturdu
BEKO mağazasının açılışına Çeçenistan Cumhuriyeti Dış iliskiler, Ulusal Politika ve Basın Yayın Bakan Yardımcısı Zelimhan Musaev, Çeçenistan Kültür Bakanlığı Sosyokültürel Daire Başkanı Lilia Yandieva, Çeçenistan Finans Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ilyas Edelgeriev ve Elmus Firması Genel Müdürü Abdullah Arsanov başta olmak üzere birçok davetli katıldı. Sadece Beko ürünlerinin satıldığı mağazaya yerel halk büyük ilgi gösterdi. Ürünleri dikkatle inceleyen tüketiciler, kasalarda uzun kuyruklar oluşturdu.