Babacan'ın başkanlığında ilk toplantı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 13:39
ABONE OL
Küresel krizin etkilerini daha da sınırlandırmak amacıyla ihtiyaç duyulabilecek yeni düzenlemeler ile Türkiye'ye uzun dönemli rekabet gücü ve dayanıklılık sağlayacak yapısal adımlar Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun önümüzdeki dönemde odaklanacağı alanların başında geldiği bildirildi.

Devlet Bakanı Ali Babacan'ın makamından yapılan açıklamada, Ekonomi Koordinasyon Kurulunun, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında bugün toplandığı bildirildi.

Açıklamada, toplantıya Devlet Bakanları Zafer Çağlayan, Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün katıldığı belirtildi.

Üyeleri yeniden belirlenen Kurulun bu ilk toplantısında, önümüzdeki dönemde Kurul gündemine ilişkin konular ve geleceğe yönelik çalışma takvimi üzerinde değerlendirmelerde bulunulduğu ifade edilen açıklamada, ayrıca toplantıda, küresel ekonomik ve finansal durum ile Türkiye ekonomisine ilişkin son gelişmelerin de ana hatlarıyla değerlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Kurulun önümüzdeki dönemde yapacağı toplantılarda, küresel krizin ülkemiz ekonomisine olası etkilerini en aza indirmek amacıyla bugüne kadar alınmış bulunan önlemlerin sonuçlarının izlenmesine ve değerlendirilmesine devam edilecektir.
Küresel krizin etkilerini daha da sınırlandırmak amacıyla ihtiyaç duyulabilecek yeni düzenlemeler ile ülkemize uzun dönemli rekabet gücü ve dayanıklılık sağlayacak yapısal adımlar da Kurulun önümüzdeki dönemde odaklanacağı alanların başında gelmektedir.
Ekonomi Koordinasyon Kurulunun önümüzdeki dönemde yapacağı toplantılarına, Kurul gündemine göre konuyla ilgili Kurul üyesi olmayan diğer bakanlar ve kamu görevlileri ile özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin temsilcileri de davet edilebilecektir.''