Bankaların stresini Fed azaltmış

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bankalardan gelen yoğun baskı üzerine stres testinde ortaya çıkan sermaye açığı rakamlarını küçülttüğü ileri sürüldü

Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
ABD'de bankaların genelde tahmin edilenden daha iyi durumda olduğunu ortaya koyan banka stress testleriyle ilgili tartışmalar giderek hararetleniyor. Wall Street Journal gazetesi ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bankaların itiraz ve baskıları üzerine stres testlerinde ortaya çıkan ek sermaye ihtiyacı rakamlarını küçülttüğünü, bankalarla pazarlıkların iki hafta sürdüğünü yazdı. 4 Mayıs'ta açıklanması beklenen stres testi sonuçlarının açıklanması 7 Mayıs'a ötelenmişti. Stres testi sonucunda 19 büyük bankadan 10'unun toplam 74.6 milyar dolar ek sermayeye ihtiyacı olduğu açıklanmıştı. Wall Street Journal'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Citigroup, Fed yetkililerini süregelen varlık satış işlemlerini de dikkate almalarını isteyerek aslında 35 milyar dolar olarak belirlenen ek sermaye gereksinimini 5.5 milyar dolara indirdi. Fed'le pazarlık yapan tek banka Citigroup olmadı. 33.9 milyar dolarla en fazla sermaye artırımına gitmesi gereken Bank of America'nın açığının ise gerçekte 50 milyar dolar olduğu iddia edildi.

SIKI PAZARLIK

Wells Fargo'nun sermaye açığı 17.3 milyardan 13.7 milyar dolara, Fifth Third'ünki 2.6 milyardan 1.1 milyar dolara indi. Sun Trust Bank da sermaye açığını uzun müzakereler sonucu 2.2 milyar dolara indirdi. PNC Financial Services Group da sermaye artırımına ihtiyacı olmadığını ileri sürdü ancak Fed son tahlilde gruptan 600 milyon dolar sermaye artırmasını istedi. ABD'nin en büyük 19 bankası bugüne kadar 400 milyar dolar zarar yazmıştı. En kötü senaryoda gelecek iki yılda beklenen zarar ise 600 milyar dolar olarak hesaplandı.