Şehir içi ‘alo’da rekabet dönemi tartışmalı başladı

Şehir içi telefon görüşmeleri rekabete açıldı. Ulaştırma Bakanı Yıldırım TELKODER Başkanı’nın serbestleşmenin önünde engeller bulunduğu eleştirisine sert yanıt verdi

Pazartesi 11.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Uluslararası ve şehirlerarasının ardından şehir içi 'alo'da da rekabet açıldı. Ancak bunun gerçekleşmesi için operatörlerin Türk Telekom ile altyapı kullanımı konusunda sözleşme imzalaması ve abone kaydetmesi gerekiyor. İstanbul'da düzenlenen toplantıda Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak'ın serbestleşmenin önünde bazı engeller bulunduğunu söylemesi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı kızdırdı.

'BU BİR SÜREÇ'

Yıldırım, Arıak'ın eleştirilerine "Esas itibariyle serbestleşme bir süreçtir. Bir saatte, bir günde olacak şey değil. Akla, izana, bilime ve mantığa uygun taleplerle bir yerlere varılabilir" sözleriyle yanıt verdi. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon sektöründeki serbestleşmeyi 'boru' örneğiyle anlattı. Arıak, borunun üzerinde 3 ayrı vana bulunduğunu belirterek, bu vanaların sırasıyla siyaset ve hükümet, düzenleyici otorite ile Türk Telekom olduğunu söyledi. Arıak, bu 3 vananın yeterince açılmaması halinde su akmayacağını vurgulayarak, serbestleşmenin önünde bazı engeller olduğu görüºünü savundu. Arıak, uzak mesafe telefon hizmetlerinin Türk Telekom'un 'hesaplıhatt' abonelerine açılmadığını, bu nedenle abonelerin yüzde 50'lik kesimine ulaşamadıklarını söyledi. Arıak, benzer bir kısıtlamanın 'standarthatt' aboneleri içinde kullanılacağı yönünde bilgiler aldıklarını kaydetti. Arıak, vatandaşın kendi operatörünü serbestçe seçebilmesi ve numarasını taşıyabilmesi için gerekenin yapılmasını istedi.

LOKOMOTİF SEKTÖR

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de telekomünikasyon sektöründe son 5-6 yıldır büyük gelişmeler olduğunu ve bu sektörün ekonomiyi sürükleyen lokomotif sektörlerden biri haline geldiğini vurguladı. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Türk Telekom'un alternatif operatörlerle daha etkin rekabet edebileceğini belirterek, sabit telefonla mobil telefonda rekabetin tırmanacağı sinyalini verdi.

Sistem nasıl işleyecek?

ŞEHİRİÇİ, 2 milyar TL'lik bir pazar oluşturuyor. Bu pazarda yer almak isteyen alternatif işletmeciler, öncelikle Türk Telekom ile altyapısını kullanmak üzere bir sözleşme imzalayacak. Bu sözleşme ile yeni işletmeciler, Telekom'un altyapısını 'kiralama' diğer bir deyişle kullanma hakkına sahip olacak. Alternatif operatörler daha sonra abone kaydetmeye başlayacak. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Türk Telekom'un alternatif operatörlerle daha etkin rekabet edebileceğini belirterek, sabit telefonla mobil telefonda rekabetin tırmanacağı sinyalini verdi.

'Sabit hizmet ücreti kalkmaz'
BAKAN Yıldırım, ev ve işyerlerinde kullanılan telefonlardan alınan 'sabit ücret'e yönelik eleştirilere de değinerek, sabit ücretin kalkmayacağı mesajını verdi. Sabit ücretin, hatların yenilenmesi ve iletişimin kesintisiz sağlanması için önemli olduğunu söyleyen Yıldırım "Sabit hizmetin adı değişiyor, başka şekilde alınmaya devam ediliyor, çünkü sabit hizmet bir altyapının hazır tutulmasının bedelidir. Dünyada da var Türkiye'de de olmaya devam edecek" dedi.