Haber turu

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Eski bakan görüntüsü törende kriz çıkardı
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları dün başladı. Açılış töreninde, kabine revizyonu kafaları karıştırınca "CD" krizi damgasını vurdu. Programda eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in görüntüsünün yer aldığı SGK tanıtım filminin yayınlanması şaşkınlık yarattı. Program sunucusu "Yeni bakanımız göreve başlamıştır. CD'lerde bir yanlışlık oldu" diyerek özür diledi.

50 yıllık kolonya markasını da kriz vurdu
Ünlü kolonya markası PEREJA'nın Edirne Organize Sanayi Bölgesi'nde satın aldığı arazide yeni fabrika binasının temelini eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve eşi attı. Ancak aradan geçen 8 aya rağmen inşaat, iki el arabası dolusu harçla atılan temel ve bir tabelanın dışında bir ilerleme kaydedemedi. PEREJA bir dönem Türkiye'nin ünlü kolonya markasıydı. Murat SAVAŞ/SABAH

Elektronik hacizle borçtan kaçmak zor
Vergi Daireleri Otomasyon Projesi'nin (VEDOP) 3. aşamasının da ay sonunda devreye girmesiyle birlikte vergiyle ilgili bütün işlemler artık elektronik ortamda yapılacak ve takip edilecek. Temmuz 2007'de başlanan ve 99 milyon dolarlık ihale bedeli olan VEDOP-3'le ilgili çalışmalar tamamlandı. Vergi dairelerinin web tabanlı on line çalışmasını sağlayacak sistem ile 585 mal müdürlüğü de otomasyona geçiriliyor.

Lüks yatlar Marmaris'te görücüye çıktı
Muğla'nın Marmaris ilçesinde geleneksel olarak düzenlenen "Yacht Charter Show'' adlı yat fuarında, milyon dolarlık yatlar görücüye çıktı. Marmaris Uluslararası Yat Kulübü'nce 11-14 Mayıs tarihleri arasında bu yıl 28'incisi düzenlenen fuara katılan yatlar, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gördü. Yat fuarının organizasyon komitesi üyesi Sinan Sanlıman, fuarın 28 yıldır aralıksız her yıl düzenlendiğini ve bu yıl 67 yatın katıldığını söyledi.

Zorlu Enerji'ye 130 milyon euroluk kredi
Zorlu Enerji Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Rotor Elektrik A.Ş'nin Osmaniye'deki rüzgâr santrali projesinin finansmanında kullanılmak üzere, Uluslararası Finans Kurumu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Denizbank ve HSBC ile toplam 130 milyon euroluk bir kredi anlaşması imzaladı. Rotor Elektrik'ten yapılan açıklamada, 55 milyon eurosu IFC, 45 milyon eurosu EBRD ve 30 milyon eurosu EIB tarafından sağlanan kredide, Denizbank ve HSBC'nin garantisinin bulunduğu belirtildi.