Kriz günlüğü

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
'Küresel ekonomi eşik noktasında, toparlanma var'
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet "Küresel ekonomi bir eşik noktasında, bazıları ise eşik noktasını geçti. Ekonomide bir toplarlanma var ve bunun devam etmesi için sürdürülebilir politikalara açılacak çıkış stratejilerine sahip olmak lazım" dedi. Basel'de bir araya gelen önde gelen merkez bankası yetkilileri, küresel ekonominin eşiği aşmak üzere olduğu tespitinde bulundu.

28 milyar $'lık kara para operasyonu polise takıldı
Somalili deniz korsanlarının parasının Dubai yoluyla aklandığı yolundaki iddiaları geçtiğimiz günlerde yalanlayan yetkililer, değeri 28 milyar doları bulan bir kara para aklama operasyonunun Dubai polisinin yardımıyla engellendiği bildirdi. Dubai polisi kara para aklamayla mücadele ve finansal suçlar bölümü başkanı Yunus Yusuf Muallim, uyuşturucu ticaretinden elde edilen paranın en az 13 ülkeye dağıldığını ve çete üyelerinden bir kısmının tutuklandığını söyledi. El Muallim Dubai'nin organize suçun parçası olmadığını ifade etti. Şdahil olan ülkeler şöyle sıralandı; Lübnan, Kamboçya, Kanada, ABD, Singapur, Hollanda, İngiltere, Hong Kong, Avustralya, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Obama sağlık reformuyla 2 trilyon $ tasarruf edecek
ABD Başkanı Barack Obama sağlık sektöründeki reformlar sayesinde 10 yıl içinde 2 trilyon dolar tasarruf sağlayacaklarını söyledi. Aralarında sigortacı, doktor ve eczacıların da bulunduğu sağlık hizmeti sektörü çalışanları ile Beyaz Saray'da yaptığı toplantıda tasarrufun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Maliyetlerin kontrolden çıktığını ifade eden Obama, reformun lüks olmadığını, gereksinimin bekleyemeyeceğini söyledi.

General Motors iflasa bir adım daha yaklaştı
ABD'li otomotiv devi General Motors (GM) CEO'su Fritz Henderson, her ne kadar yeniden yapılanma şansları olsa da iflasa daha yakın olduklarını açıkladı. Şirketin geleceği ile ilgili olasılıkların tartışıldığı konferansta konuşan GM CEO'su Fritz Henderson, bu hafta sonuna doğru bayilere GM'in son planı ile ilgili bilgi vermeye başlayacaklarını söyledi. GM'in Hummer markası için üç teklif aldığını kaydeden Henderson, iki ayrı şirketle görüşmelerin devam ettiğini ay sonuna kadar anlaşma sağlanabileceğini kaydetti.