Sanayi verileri dipten döndü otomotiv hisseleri gaza geldi

Kapasite kullanımı ve sanayi üretimi verilerinin dipten dönmesi ile sanayi şirketlerinin hisseleri uçtu. Borsa yüzde 1.84 oranında değer kaybederken otomotiv hisselerindeki kazançlar yüzde 10’u geçti

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Martta bir önceki aya göre yükselen sanayi üretimi verisi ardından, bir toparlanma sinyali de kapasite kullanım oranından geldi. Nisanda kapasite kullanım oranı yüzde 66.8'e yükseldi. Hükümetin aldığı ÖTV ve KDV indirimleri kapasite kullanımındaki sınırlı toparlanmada etkili oldu. Kapasite kullanımı Ocak'ta yüzde 63.8'e kadar gerileyerek rekor düşüş göstermişti. Sanayiden gelen 'dipten dönüş' sinyalleri borsada ise hemen fiyatlanmaya başladı.

OTOMOTİV COŞTU

Dün yurtdışı piyasalara paralel hareket eden İMKB yüzde 1.84 değer kaybetti. Düşüşe banka hisseleri önderlik yaptı. Banka endeksi yüzde 4.54 değer kaybetti. Ancak, başta otomotiv olmak üzere, sanayi şirketlerinin hisseleri borsada satışları takmadı. Türk Traktör hisseleri yüzde 10.39, Tofaş hisseleri yüzde 7.11, Ford hisseleri yüzde 9.85 değer kazandı. Dayanıklı tüketim malı imalatçılarının hisselerinde de önemli artışlar yaşandı. Arçelik hisseleri yüzde 6.02, Vestel yüzde 2.96 prim yaptı. Otomotiv ve dayanıklı tüketim malı imalatçılarının hisselerini kapsayan metal eşya, makine endeksi yüzde 3'ün üzerinde prim yaptı.

'BEKLENTİ SATIN ALINDI'

Uzmanlar, vergi teşvikleri ve artan satışlar nedeniyle, otomotiv şirketlerinin ikinci çeyrekte daha yüksek kâr açıklamasını bekliyor. Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Onur Mutlu, ikinci çeyrekte kâr artışı beklentisinin olduğunu ve hisselerin bu nedenle yükseldiğini belirterek, "Bu hisseler zaten ucuz kalmıştı. Kapasite kullanımındaki artış hisseleri almak için fırsat yarattı. Kısa vadeli beklentiler satın alınıyor" dedi.