Garanti Bankası 600 milyon euroluk kredisini yeniledi

Garanti 2008'den bu yana kredisi tutarının yüzde 100'ünü yenileyen ilk banka oldu

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Garanti Bankası ihracatın finansmanında kullanılmak üzere uluslararası piyasalardan toplam 600 milyon euro karşılığı 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi aldı. Banka, küresel krizin derinleşmeye başladığı 2008'den bu yana kredi tutarının yüzde 100'ünü yenileyen ilk banka olmayı da başardı. 15 ülkeden 31 bankanın katıldığı sendikasyon kredisinin imza töreni Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özel ve Genel Müdür Yardımcısı Tolga Egemen'in katılımıyla Londra'da gerçekleştirildi.

'GÜVEN VERİYORUZ'
Düzenlenen törende konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, uluslararası finansal piyasalardaki zorlu koşullara rağmen, yurtdışından borçlanma yaratmak konusundaki geleneksel başarılarını tekrar ettiklerine dikkat çekti. Garanti Bankası'nın güçlü ilişki ağı ve dış ticaretteki lider konumunun sağladığı kaynağı, ihracat yapan banka müşterilerinin hizmetine sunacaklarını da belirten Ergun Özen, koşullar ne olursa olsun Garanti Bankası'nın ve Türk Bankacılık sektörünün uluslararası piyasalardaki güvenilirliğinin son derece yüksek olduğunu vurguladı.

TALEP YÜKSEKTİ
Özen,Türk bankacılık sistemini de övdüğü konuşmasında, Türk bankalarının toksik varlıklarının bulunmadığına ve küresel krize en dayanıklı bankacılık sistemi olduğunun kanıtlandığına da işaret etti. Bu arada edinilen bilgilere göre, kredi için piyasadan 600 milyon euronun üzerinde bir talep gelmesine rağmen, Garanti Bankası geleneğini bozmayarak, tutar artırımına gitmedi. 600 milyon euroluk kredi, 109 milyon 974 bin 375 ABD doları ve 517 milyon 312 bin 500 euro tutarındaki iki dilimden oluştu. Libor ve Eurolibor artı 250 maliyetle gerçekleşen işlemin koordinasyonunu, son üç sendikasyonda olduğu gibi Garanti Bankası üstlendi.