Kriz günlüğü

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Avrupa'da düşüş 2010'a kadar sürer
Uluslararası Para Fonu (IMF) derin bir durgunluk içinde bulunan Avrupa ekonomisindeki düşüşün, gerekli önlemlerin alınması durumunda bile muhtemelen 2010 başlarına kadar süreceği tahminini dile getirdi. IMF'nin Avrupa için hazırladığı Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda, "Daha güçlü siyaset adımları atılsa bile ekonomik düşüş, muhtemelen 2010 başlarına kadar devam edecek. Ardından gelecek toparlanmanın aşamalı olarak gerçekleşmesi bekleniyor'' denildi. Raporda, Avrupa'da deflasyon baskılarının arttığı, ancak enflasyon beklentilerinin, yine de artı bölgede kalmayı sürdürdüğüne işaret edildi.

İhracattaki gerileme umutları gölgeledi
Çin'de Nisan ayı ihracatı beklentilerin üstünde düşerek sermaye harcamalarındaki kuvvetli artışı gölgede bıraktı ve dünyanın üçüncü büyük ekonomisindeki toparlanma beklentileri hakkında yeni kuşkulara yol açtı. Çin'in ihracatı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 22.6 daraldı. Daralma, Mart'ta görülen yüzde 17.1'lik düşüşün ve ekonomistlerin yüzde 18'lik beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Gümrük idaresinin, Nisan'da Mart'a göre yüzde 6.9 daha fazla ihracat yapıldığını açıklamasına rağmen, ekonomistlere rakamlar hayal kırıklığı yarattı.

Avrupa bankaları da teste tabi tutulacak
Avrupa Birliği (AB) kaynakları, AB'nin bankacılık sistemini ekonomideki yavaşlamaya dayanıklılığı ve sermaye yeterliliği açısından, eylül ayına kadar stres testine tabi tutacağını belirtti. Kaynaklar stres testlerinin, Avrupa Bankacılık Denetleme Komitesi (CEBS) tarafından belirlenecek yöntem çerçevesinde ulusal denetleme ve düzenleme kurumları tarafından yapılacağını belirttiler. Kararın AB ülkeleri maliye bakanlarınca alındığı, CEBS'den stres testi hazırlanması konusunda talepte bulunulduğu belirtildi. Ancak stres testlerinde ABD'de olduğu gibi bankaların teker teker teste tâbii tutulması istenmiyor. Test, bütüne yönelik olacak.

Atılan işçiler Mittal'in toplantısını bastı
Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal'in geçici olarak işlerine son verdiği işçiler, şirketin Lüksemburg merkezi önünde protesto gösterisinde bulundu. Polis kaynakları, geçici işten çıkarmaları protesto etmek isteyen Belçika ve Fransa'dan gelen 2 bin işçinin, şirketin yıllık hissedarlar toplantısı sırasında şirketin Lüksemburg'daki binasına geldiklerini, binaya çeşitli objeler fırlattıklarını, sis bombası attıklarını ve ön kapıyı kırmaya çalıştıklarını belirtti. Talebin düşmesi nedeniyle üretimini yarıya indiren ve dünya genelinde birçok fabrikasını kapatan çelik devi ArcelorMittal, geçici işçileri işten çıkarırken, tam zamanlı işçilerin ücretlerini de düşürdü.

Domuz gribi 25 otelin kapısına kilit vurdurdu
Domuz gribinin ortaya çıktığı ülke Meksika'da turist sayısının düşmesi yüzünden ülkenin güneydoğusundaki turizm merkezi Cancun'da 25 otelin kapandığı bildirildi. Yerel yetkililer, gribin ortaya çıkmasından beri geçen 3 hafta içinde 12 bin yatak kapasiteli otellerin müşterilerinin yüzde 20 civarında düştüğünü belirtti. H1N1 virüsü Meksika'da 56 kişinin ölümüne neden oldu. Ülke çapında kesinleşmiş 2 binden fazla hasta bulunuyor.