Nabucco’da 3.300 km’lik güzergâh çizilmeye başladı

Prag zirvesindeki uzlaşmanın ardından Nabucco projesinde Hazar bölgesinden Avrupa’ya uzanacak 3.300 kilometrelik boru hattının güzergâhı için teknik planlama çalışmaları başladı

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Azerbaycan başta olmak üzere Hazar ve Ortadoğu'dan temin edilecek doğalgazı Türkiye'den başlayarak Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya ulaştıracak alternatif doğal gaz boru hattı Nabucco'da süreç hızlandı. Nabucco projesi konsorsiyumu, proje mühendislerinin Hazar bölgesinden Avrupa'ya uzanacak boru hattı güzergâhının detaylı planlamasına başladıklarını ve projenin ikinci aşamasına geçilmiş olduğunu açıkladı. Tasarım için belirlenen Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'den beş mühendislik firmasının çalışmaları, hatta doğalgaz sağlayacak ülkelerle müzakerelerde temel olacak ve 3 bin 300 km uzunluğundaki hattın geçeceği güzergâhta gerekli onayların sağlanmasına yardım edecek.

GÜÇLÜ İRADE VAR

Konsorsiyum Başkanı Reinhard Mitschek, yaptığı yazılı açıklamada, çok önemli arz ülkeleri ve Türkiye'nin, geçen hafta Prag'da yapılan zirveye katılmalarının, dördüncü koridorun (Nabucco hattı) Türkiye ve Avrupa için bir arz yolu olarak kullanılması için bütün tarafların güçlü siyasi iradeye sahip olduklarını gösterdiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen hafta yapılan zirvede Türkiye'yi temsil etmişti.

HATTIN ÜÇTE İKİSİ TÜRKİYE'DE

Hükümetlerarası anlaşma beklendiği gibi 25 Haziran'da imzalanırsa, 7.9 milyar euro maliyet getirecek olan Nabucco hattının inşasına 2011 yılında başlanması ve hattan ilk gazın 2014 yılında pompalanması bekleniyor. Toplam uzunluğu, besleme hatları dahil 3 bin 282 kilometre olan Nabucco hattının, bin 998 kilometresi Türkiye'den geçecek.

Erdoğan'dan taviz iddiasına yanıt: Baştaki durumdayız
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile fiyat indirimi konusundaki görüşmelerin sürdüğünü, bu ziyaret sırasında da bunun ele alınacağını bildirdi. Erdoğan, Nabucco Projesi konusunda Türkiye'nin geri adım attığı, taleplerinden vazgeçtiği ve taviz verdiği haberlerinin anımsatılması üzerine ise, "Nabucco konusunda Türkiye işin başında neredeyse bugün de oradadır. Hiçbir değişiklik söz konusu değildir'' dedi. Erdoğan, Türkiye'nin doğal gaz tedarikçisi bir ülke değil, transit bir ülke olduğunu ifade ederek, transit ülke olarak üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.