Uzan'ın hesaplarına TMSF el koydu

TMSF, Uzan Grubu şirketlerinin İsviçre'deki hesaplarından 196.4 milyon doların Fon hesaplarına geçtiğini açıkladı.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 16:09
ABONE OL
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu şirketlerinin İsviçre'deki hesaplarından 196.4 milyon doların Fon hesaplarına geçtiğini açıkladı.

TMSF yaptığı yazılı açıklamada, batık banka hakim ortaklarından olan Fon alacaklarının tahsili amacıyla sadece Türkiye'de değil, yurtdışında da etkin takip ve tahsil çalışmalarının yürütüldüğü belirtilerek, "İmar Bankası hakim ortaklarının (Uzan Grubu) İsviçre'de tespit edilen varlıklarının Türkiye'ye getirilmesi için yaklaşık 5 yıldır yoğun bir hukuki çalışma yapılmaktaydı. Uzan Grubu şirketleri ve Uzan Ailesi adına İsviçre bankalarında bulunan ve İsviçre Federal Savcılığı tarafından tedbir konulan para ve varlıkların Türkiye'ye getirilmesi için yapılan hukuki çalışmalar başarı ile tamamlanarak ilk etapta 196 milyon 453 bin dolar, Ziraat Bankası'nın İstanbul Gayrettepe Şubesi'ndeki TMSF hesaplarına aktarılmış bulunmaktadır" denildi.

Uzan Grubu şirketleri ve ailesinin İsviçre'deki hesapları üzerinde İsviçre Federal Savcılığı'nın tedbir kararı ile birlikte, Motorola ve Nokia şirketlerinin de hak iddialarının bulunduğu anımsatılan açıklamada, söz konusu şirketlerin ABD mahkemelerinden Uzan Ailesi aleyhine aldıkları kararı İsviçre makamlarına sunduğu ve bunun kabul edildiği kaydedildi.

TMSF, UZAN'IN VARLIKLARI İÇİN MOTOROLA VE NOKİA İLE ANLAŞTI

İsviçre Federal Savcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında hesaplara İsviçre Devleti tarafından el konulması riskinin bulunduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Hak iddia eden tarafların uzlaşması yahut uzun ve sonucu belirsiz bir hukuk sürecini göze almaları gerekiyordu.

Motorola ve Nokia şirketleri ile yapılan müzakereler sonucunda, daha önce uygulanan Telsim satışındaki paylaşım oranının, İsviçre'de tespit edilen Uzan varlıkları için de uygulanması konusunda uzlaşmaya varıldı. Buna göre, hesaplardaki para ve varlıkların yüzde 72,5'inin TMSF'ye, yüzde 27,5'inin ise bu iki şirkete verilmesi kararlaştırıldı. Alacaklıların uzlaşması üzerine, İsviçre Federal Savcılığı hesaplardaki tedbirini kaldırarak Uzan Grubu şirketlerinin para ve varlıklarının uzlaşılan alacaklıların hesaplarına aktırılmasına izin verdi."