“Diyarbakır’da ‘şehir riski’ gören bankalar kredi vermeye nazlandı”

MultiTurkmall CEO’su Eyüpoğlu, bugüne kadar yaptıkları yatırımlar içinde en çok zorlandıkları projenin Diyarbakır olduğunu söyledi ve ekledi: “2006’dan bu yana kredi için bekliyoruz”

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
Multiturkmall, Türkiye'de bugüne kadar 3 milyar euroluk yatırm portföyüne ulaştı. Forum adı altında bugüne kadar 6 AVM yaptılar, biri Avrupa'nın en büyüğü olmak üzere 4 tanesi de yatırım aşamasında. Multiturkmall CEO'su Levent Eyüpoğlu, Diyarbakır'a yapmak istedikleri AVM Projesinde ilginç zorluklarla karşılaştıklarını, bankaların 'şehir riski' adı altında kredi vermediklerini söyledi. . Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından Avrupa'nın en iyi alışveriş merkezi seçilen Forum Mersin'i görmek için gittiğimiz şehirde, şirketin CEO'su Eyüpoğlu, sohbetin arasına sıkıştırdığı "Diyarbakır'daki projeye bir türlü kredi alamadık, alamıyoruz" açıklamasıyla geziye katılan tüm gazetecilerin dikkatini çekti. Eyüpoğlu, "Evet daha önce ima ettim ama artık açıkça söylüyorum bankalar bize kredi vermedi" dedi. Bankaların oraya kredi vermek için holding, şirket gibi ekstra teminatlar istediğini kaydeden Eyüpoğlu, "Bizim şirket prensipleri buna izin vermiyor. Bugüne kadar aldığımız hiçbir kredide ekstra teminat vermedik. Ancak Diyarbakır için istendi ve bunu vermemiz mümkün değil" dedi. Bugün verseler bu işe girer misiniz sorumuza da Eyüpoğlu, "Biz arsayı zaten aldık ve kredi çıkarsa ilerleyen dönemlerde adım atmaya hazırız" yanıtını verdi.

Kiğılı telefonu İskenderun'dan vazgeçirdi
EYÜPOĞLU, İskenderun'daki projelerinin iptaline bir telefon konuşmasıyla karar verdiklerini söyledi. Eyüpoğlu konuyu şöyle açıkladı: Birgün Kiğılı mağazalarının sahibi Abdullah Kiğılı'nın beni aradı ve 'ben İskenderun'dayım. Senin arazin İskenderun'un neresinde' diye sordu. Niye diye sordum bana 'burada bir AVM kurulacak bizi görmeye getirdiler yanıtını verdi." İskenderun'un iki AVM'yi kaldıracak kadar büyük olmadığını belirten Eyüpoğlu, bu nedenle kendilerinin bu yatırımdan vazgeçtiklerini söyledi.

Forum Mersin Arap turistlerin gözdesi oldu
FORUM Mersin'de arazi çalışmalarına 2000 yılında başladıklarını açılışı ise Ekim 2007'de yaptıklarını belirten Eyüpoğlu, yıllık ziyaretçi sayısının 18 milyon olduğunu, Türkiye'nin en fazla ziyaretçi çeken AVM'leri arasına girdiğini söyledi. 196 mağazanın faaliyet gösterdiği Forum Mersin'e başta Suriye'den olmak üzere turistlerin de geldiğini belirten Eyüpoğlu, 2008'de 45 bin turist ağırlayan AVM'ye bu yıl 80-90 bin turist beklediklerini dile getirdi.

Halka 2012-2013'te açılacağız
Eyüpoğlu, 5 milyar dolara ulaşacak bir portföyleri olduğunu ması planlanıyor. ve ilerleyen dönemde bunu borsaya açacaklarını dile getirdi. 2012-2013'ü tarih olarak veren Eyüpoğlu, Türkiye'nin en büyük halka arzlarından biri olacağını belirtti.

Mersin stajyerlikti İstanbul ustalık işi olacak
750 milyon euroya malolacak ilerleyen dönemlerde büyük AVM dalında hem Avrupa'da hem de dünyada ödül beklenen Forum İstanbul'a gelince... 180 bini kiralanabilir . alan olarak tasarlanan Forum İstanbul'da 296 mağaza olması planlanıyor. Ofis ve konut için ayrılan alan ise 65 bin metrekare. Eyüpoğlu, "Mersin bizim stajyerlik dönemimizdi. Stajerliği tamamladık, İstanbul ustalık dönemimiz olacak ve bunun üzerinde bir proje daha yapacağımızı düşünmüyorum" dedi. Kiralamaların yüzde 95'inin bittiğini, büyük mağazalarla imzalamaların tamamlandığını, bazılarına mekanların teslim edildiğini söyleyen Eyüpoğlu, "Özellikle gıdada talebe yanıt veremiyoruz. Yiyecek ve içeceği sınırlandırmak zorunda kaldık" diye konuştu. Türkiye'ye ilk kez gelecek markalara da evsahipliği yapmaya hazırlanan projede, Avrupa'nın önemli elektronik mağaza zinciri Media Saturn, Fransız spor giyim mağazası Decathlon, Yunan restoranı Kitchen Bar gelecek markalardan bazıları. Eyüpoğlu'nun verdiği bilgilere göre bu mağazaya 5 bin metrekarelik bir alan ayrıldı. Projede bir de dev akvaryumun olEyüpoğlu, 5 milyar dolara ulaşacak bir portföyleri olduğunu ması planlanıyor.