‘Pos tefecisi’ni altın ve kontör kesmedi buzdolabına da girdi

Maliye 81 ilde POS cihazlarıyla tefecilik yaptığından şüphelendiği 5 bin kişiyi incelemeye aldı. Tefeciliğe beyaz eşya satıcılarının da yöneldiği belirlendi

Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
MALİYE Bakanlığı, ekonomik krizi fırsat bilerek vatandaşı kredi kartlarıyla yüksek faize bağlayan "POS tefeciler'' için harekete geçti. Gelir İdaresi Başkanlığı, 81 ilde POS cihazlarıyla tefecilik yapanlara yönelik kapsamlı bir inceleme başlattı. AA'nın haberine göre, Gelir İdaresi Başkanlığı, son aylarda ödeme noktası (POS) cihazlarıyla yoğun şekilde tefecilik yapıldığını belirledi. İdareye, yurdun çeşitli yerlerinden de buna ilişkin çok sayıda şikayet iletildi.

EN ÇOK İSTANBUL'DA

İstanbul'da bu işi yapanların ''Borcunuz mu var. Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyor musunuz? Gelin birlikte çözelim'' şeklinde el ilanları bile bastırdığı tespit edildi. 81 ilde POS cihazlarıyla tefecilik yapanlara yönelik kapsamlı bir inceleme başlatan Gelir İdaresi Başkanlığı, ilk aşamada Vergi Dairesi Başkanlığı bulunan 29 ildeki durumun tespiti için de bir çalışma gerçekleştirdi. İdare, en fazla İstanbul'da POS tefeciliği yapıldığını tespit etti. Bu çalışmada son 2 ayda POS bilgilerinde büyük tutarsızlıklar olan şüpheli 5 bin kişi belirlendi ve Vergi Dairesi Başkanlarına bunlar için inceleme yapma talimatı verildi. Bu aydan itibaren de 81 ilin tümünde bu tür şüpheli işlemlere ilişkin risk analizlerine geçildi. Gelir İdaresi Başkanlığının saptamalarına göre POS tefecilik en fazla kuyumcular, mücevheratçılar ve kontör satıcılarında görülüyor. POS tefeciliğin son dönemde beyaz eşya sektöründe de yayılmaya başladığı belirtiliyor.

Kart borcu tefeciye düşürüyor
POS cihazlarıyla tefecilikte şu 2 yöntem kullanılıyor: n Nakit para: Vatandaş, kontör satıcısı veya kuyumcuya gidiyor. Paranın faizinde anlaşılıyor. Kredi kartıyla satış yapılmış gibi POS'dan faiz ve vergi dahil edilerek çekim yapılıyor. Vatandaş, örneğin 7 bin lira alırken, 3 bin lira faiz ve vergi karşılığı olarak POS tefeciye kalıyor. Vatandaş da bankaya 10 bin lira ödüyor. n Kart borçları kapatılıyor: POS tefeci kredi kartı borcunu bankaya ödüyor. Karşılığında da yine mal satılmış gibi çekim yapıyor, taksitlendiriyor.

Hasılattaki sıçrama suçu ele veriyor
YETKİLİLERİN verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin her yerindeki POS satışlarını büyüteç altına alan maliye, POS bilgilerinde tutarsızlık ya da sıçrama olanların yaptıkları işe bakıyor. Aylık hasılatları ve geçmiş POS satışları önceki aylarla karşılaştırılıyor. Risk Analiz Merkezi, işlemlerde sıçrama olup olmadığına bakıyor.