Walker: Moody’s ABD’nin kredi notunu düşürebilir

ABD Bütçe Ofisi’nin eski başkanı David Walker, gerekli önlemler alınmazsa Moody’s’in ülkenin AAA olan kredi notunu düşürebileceğini ileri sürdü

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
Krizin başından bu yana en çok tartışılan konulardan biri kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD'nin yüksek notunu korumaya devam etmesiydi. Bir yandan dibin görülüp görülmediği tartışılırken, 1917 yılından beri 3A notu ile yoluna devam eden ABD'nin kredi notunun da tehlike altında olduğu ileri sürüldü. ABD Bütçe Ofisi'nin eski başkanı David Walker, Financial Times'da yayınlanan makalesinde, ABD hükümetinin kredi notunun düşürülme riski ile karşı karşıya geldiğini yazdı.

GÜVEN AŞINIYOR

Kredi notunun kamu finansmanı düzene girmeye başlamadığı sürece risk altında olduğunu savunan Walker, verilerin ABD'nin finans açısından en kötü durumda olduğunu gösterdiğini belirtti. Walker, kamu finansmanının kontrolünü geri kazanma kabiliyetine yönelik güvenin aşınmakta olduğunu da vurguladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's'in ülkenin kredi notunu gerekli finansal önlemler alınmadığı taktirde 3A olan notun riske gireceğini bildirdiğini hatırlatan Walker, sağlık ve sosyal güvenlik sistemindeki çöküntüye odaklanan Moodys'in, 10 yılı aşkın süredir borçlarla uğraşan ABD hükümetini sıkıştırdığını ileri sürdü.

Mali gelecek komisyonu oluşturuluyor

ABD Bütçe Ofisi'nin eski başkanı Walker alarma geçen yetkililerin çözüm için başkan ve Kongre'nin 'mali gelecek komisyonu' diye bir yapı oluşturması ve bu oluşum içinde bütçe kontrolleri, reformlar ve vergi artışlarını masaya yatırılması gerektiği konusu üzerinde durduğu bildirdi.

Obama gazlı içeceklere yeni vergi getiriyor
ABD'li senato üyeleri yeniden yapılandırılacak sağlık hizmetleri sistemine kaynak yaratmak için gazlı ve şekerli içecekler için yeni federal vergi getirilmesini tartışıyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın bu yıl yasalaştırmayı planladığı sağlıkta yeniden yapılandırmanın maliyeti 1.2 trilyon doları buluyor. Kongre Bütçe Ofisi'nin yaptığı hesaplamalara göre 350 ml'lik içeceklere eklenecek 3'er sentlik vergi ile 4 yılda 24 milyar dolar kaynak yaratılacak.