İsrail ve Lübnan'a gazı Türkiye ile taşıyacağız

Gazprom Başkan Yardımcısı Medvedev, enerjide anahtar ülke Türkiye ile Mavi Akım-2 projesinde birlikte çalışmaya karar verdiklerini açıkladı

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Dünya doğalgaz devi Gazprom'un iki numarası Aleksander Medvedev, İsrail ve Lübnan'a doğalgaz taşıyacak Mavi Akım- 2 için Türkiye ile birlikte çalışmaya karar verdiklerini açıkladı. Medvedev, bu projenin gerçekleşmesi durumunda Türkiye'nin, doğalgazda önemli bir transit ülke konumuna geleceğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le yarın Soçi'de yapacağı kritik ziyaret öncesinde SABAH'ın sorularını yanıtladı. Medvedev, Türkiye'nin Rusya ve Gazprom için 'anahtar' bir ülke olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: "Türkiye, doğalgaz ihracatında Avrupa'da Almanya'dan sonra ikinci büyük pazarımızdır. Türkiye'ye yıllık doğalgaz ihracatımız, 23 milyar metreküp ve bu miktar büyüyor. Mavi Akım projesi ki o büyük bir başarıdır, 2010'da 16 milyar metreküp ile tam kapasiteye ulaşacak. Mavi Akım'dan mayıs itibariyle gönderilen gaz miktarı 40 milyar metreküpü aştı. Türkiye'yi başka alanlarda da potansiyel iş ortağı olarak görüyoruz."

"PROJE GERÇEKÇİDİR"

Türkiye'nin yalnızca Almanya'dan sonra ikinci büyük müşterileri değil, aynı zamanda Mavi Akım-2 projesinde de ortakları olduğuna işaret eden Medvedev, "Mart ayının sonunda bu projede birlikte çalışmaya karar verdik. Bizim görüşmelerimiz yeni bir hattın yapılması yönündedir. Bu hat tamamlandığında İsrail ve Lübnan'a doğalgaz taşıyacak" dedi. Medvedev, Mavi Akım-2'nin gerçekleşebilir bir proje olduğunu belirterek, "Bu projenin yaşama geçirilmesi için Türkiye, Rusya ve İsrail arasında hükümetler arası bir anlaşmaya ihtiyaç var. Önceki İsrail hükümeti bu projeye ilgiliydi. Umarız, yeni İsrail hükümeti de ilgili olur" dedi. Medvedev, doğalgaz fiyatına ilişkin öngörüde bulunurken de ucuz enerji çağının kapandığını vurgulayarak, ekledi: "Ama elbette fiyatların çok hızlı yükseldiğini görmek istemeyiz. Müşterilerimize düzenli arz için tahmin edilebilir fiyatlar görmek isteriz."