Azeri gazı fiyatına futbol maçında karar verilecek

Azeri petrol şirketi Socar'ın Başkanı Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkanı da olunca gaz fiyatı nedeniyle oluşan buzları eritmek için milli takımlar arası dostluk maçı önerildi

Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Azeri gazı ile ilgili fiyat teklifini geçen hafta yaptıklarını ve önümüzdeki hafta konuyu değerlendirmek üzere Azeri tarafını ve Şahdeniz 1 Konsorsiyumu üyelerini çağırdıklarını söyledi. Azeri Gaz Şirketi Socar'ın Başkanı Rövnag Abdullayev'in aynı zamanda Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkanı olduğunu dile getiren Yıldız, "Milli takımlar arası bir dostluk maçı için kendilerini Türkiye'ye davet ettik. Henüz tam kesinleşmedi ama Haziran ayı gibi Azerbaycan ve Türkiye milli takımları arasında bir dostluk maçı yapılabilir. Orada da bu fiyat konuları netleşmiş olur" dedi. Azeri gazında yeni fiyatın olabildiğince adil bir fiyat olacağını belirten Yıldız, "Daha önceki formüle göre 4 kez üst tavan 120 doları geçerse Azeri tarafına fiyatları revize etme hakkı doğuyordu. 2008 Nisan ayında 4 kez üst tavan aşılmış oldu. Ancak bugüne kadar tahkime gitmeden karşılıklı iyi niyetle bugünlere gelindi. Bundan sonra yeni fiyat alt ve üst tavanları belirlenecek. Ama formül değişmeyecek" dedi.

240 $ TELAFFUZ EDİLİYOR

Euro Gas toplantısı için Antalya'ya gelen Yıldız, Azeri gazının fiyatı hakkında 'Yine Rus fiyatı kadar değil' yorumunu yaptı. Yıldız, yeni rakamı telaffuz etmekten kaçınırken, Azerbaycan ile görüşülen rakamının ise 240 dolarlar seviyesinde olduğu iddia ediliyor.

TPAO ve Botaş dışarıda birleşebilir
TPAO ve Botaş'ın yurtdışındaki büyük projelerde yabancı ortaklıklar yapabileceğini belirten Bakan Yıldız, "Yurtiçinde özel sektörü zora sokacak ve rekabeti engelleyecek bir yönelim içine girmelerini doğru bulmuyorum. Ancak yurtdışındaki büyük projelerde güçlü olmaları gerekiyor. Oralarda büyümeleri gerekiyor" şeklinde konuştu.