Haber turu

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Halkbank'tan kefilsiz Halk günü kredi
Halkbank, 71'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düşük faiz oranı ve uzun vade seçenekleriyle 20 bin liraya kadar kullandırılan ''Halk Günü Kredisi''ni hizmete sundu. Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru imzasıyla yapılan açıklamada, ''Halk Günü Kredisi''nin 12 aya kadar aylık yüzde 0,71, 24 aya kadar aylık yüzde 1,71 faiz oranıyla kullandırıldığı belirtilerek, 24 aya kadar olan vade seçeneği tercih edildiğinde kredi komisyonu alınmadığı kaydedildi. Açıklamada 20 bin liraya kadar kullandırılan Halk Günü Kredisi için kefil gerekmediği dile getirilirken Halk Günü Kredi Kampanyası 19 Haziran 2009 tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

IMF: Faiz dışı fazla artıya çekilmeli
ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) ile geçen yıl Mayıs'ta sona eren stand-by düzenlemesinin ardından başlayan ve inişli- çıkışlı devam eden yeni anlaşmaya yönelik görüşmelerin ağırlıklı konularından birinin de eksi olan faiz dışı fazlayı (FDF) yeniden artıya çekebilecek önlemler olduğu belirtiliyor. Hükümet, AB Katılım Öncesi Ekonomik Program'da (KEP), FDF'yi 2009 için yüzde -0.5 olarak açıklanmıştı. IMF'den bir yetkili, "Eksi yüzde 0.5 olan FDF'nin artı yüzde 0.5 çıkarılması söz konusu olabilir" dedi. Bu kapsamda, cari harcamalardan dolayı oluşan bütçe açığındaki durdurulması gerekiyor.

Yatırımcı güveni için Fon'la anlaşma şart
AVRUPA Birliği, bankacılık sektörünün gücüne rağmen küresel krizden olumsuz etkilenen Türkiye'ye IMF anlaşması tavsiyesinde bulunacak. 19 Mayıs'ta toplanacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi için hazırlanan taslak AB belgesinde, ekonomik durgunluk ve emtia fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'nin dış finansman ihtiyacını azalttığı belirtilerek "Avrupa Birliği, taze kaynak ve yatırımcı güveni için Türkiye'yi biran önce IMF'yle anlaşmaya teşvik eder" denildi.