Kimse çaycı, odacıya çek kesip kurtulamayacak

Çek Yasası Tasarısı’na göre sorunlu çeklerde imza çayçıya ait olsa da muhatap şirketin mali müdürü olacak

Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Bazen üzücü manzaraların ortaya çıkmasına neden olan karşılıksız çekler ile ilgili hükümet önemli bir adım attı. İlk bakışta çok da fark edilmeyen bir düzenleme toplumsal yaraya çözüm bulmaya yönelikti. Tasarının cezai sorumluluklar ile ilgili 5'inci maddesinde "Çek karşılığını ilgili banka hesabında bulundurmakla yükümlü olan kişi, çek hesabı sahibidir. Çek hesabı sahibinin tüzel kişi olması halinde, bu tüzel kişinin mali işlerini yürütmekle görevlendirilen yönetim organının üyesi, böyle bir belirleme yapılmamışsa yönetim organını oluşturan gerçek kişi veya kişiler, çek karşılığını ilgili banka hesabında bulundurmakla yükümlüdür" hükmü yer aldı. Çek Yasa Tasarı'sının hazırlanmasında katkı sağlayan Meclis Adalet Komisyonu Başkan Vekili AK Parti Kastamonu milletvekili Hakkı Köylü, bu madde ile getirilen yenilikleri SABAH'a anlattı. Bazı şirket sahiplerinin cezai sorumluktan kurtulmak için yanında çalışan çaycı, odacı, temizlikçi ya da memurlarına çekleri imzalattığını belirten Köylü çekler karşılıksız çıktığında bu insanların mağdur olduğunu dile getirdi.

TOPLUMSAL YARA

Köyle "İnsanlar işini kaybetmemek için ne olduğunu bilmeden çeklerin altına imza atıyor. Çek karşılıksız çıkınca tüm sorumluluk onlara kalıyor. Tasarının getirdiği en önemli değişiklik bundan sonra çekin sorumlusu kişiler ya da çek sahibi tüzel kişilik ise şirket sahibi ya da sorumlu müdürü olacak. Sorunlu çeklerde cezai sorumluluk şu anda olduğu gibi çeki imzalayanda değil, hesap sahibine ait olacak. Çeki çaycıya imzalatsalar bile sonuç değişmeyecek. Mahkeme, şirket sahibi ya da ilgili müdürü sorumlu tutacak" dedi.

SORUMLU HESAP SAHİBİ

Çek Yasa Tasarısı ile sorunlu çeklerde her türlü cezai sorumluluk şu anda olduğu gibi çeki imzalayanda değil, hesap sahibine ait olacak. Çeki çaycı ya da odacıya imzalatsalar bile sonuç değişmeyecek. Mahkeme, şirket sahibi ya da ilgili müdürü sorumlu tutacak.