1 numaralı ortakla ne söylediysek başardık

Başbakan Erdoğan, Rus lider Putin'le Soçi'de buluştu. Putin, bir numaralı ticaret ortakları Türkiye ile birkaç yıl önce söyledikleri her şeyi başardıklarını belirtti

Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, komşu ülke Suriye'de temaslarını sürdürürken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da çalışma ziyaretinde bulunmak üzere dün Rusya Federasyonu'na gitti. Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, son 5 yılda 8. kez bir araya geldiği Başbakan Erdoğan'ı Soçi kentindeki Riviera Sarayı'nın kapısında karşıladı. Görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Rusya Federasyonu ile 35 milyar doları bulan ticaret hacmini daha da genişletmek istediklerini vurguladı. Bu ticari ilişkilerin değişik alanlarda devam ettiğini kaydeden Erdoğan, Karadeniz'e kıyısı olan iki ülkenin halklarının kaynaşmasında turizmin ve enerjinin önemine işaret etti. Putin de konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkinin tam bir işbirliği içinde geliştiğini belirterek, "Rusya, Türkiye'nin bir numaralı ticaret ortağı. İkili ticaret hacmimiz 35 milyar dolara ulaştı. İkili ekonomik ilişkiler inşaatın dışına çıkılarak çeşitlendirildi. Bundan birkaç yıl önce söylediğimiz her şeyi başarabildik" diye konuştu.

Bürokrasiyle birlikte mücadele edilecek
BAŞBAKAN Erdoğan görüşmenin ardından, Batı koridorundan verilen 6 milyar metreküplük gaz sözleşmesinin uzatılması konusunda mutabık kalındığını bildirdi. Erdoğan, ikili ticaretin ulusal para birimleri ile yapılabilmesi için kur sıkıntısının giderileceği inancını dile getirdi. Putin de atom enerjisi konusunu ve gümrüklerde yaşanan sıkıntıyı görüştüklerini kaydetti, bürokrasiye karşı birlikte mücadele edeceklerini söyledi.

Zammı sürekli kurcalamayın
Erdoğan, Rusya'ya hareketinden önce soruları yanıtlarken de, Azeri gazına zamma ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, "Zam geliyor, zam gidiyor... Bunu sürekli kurcalamanın anlamı yok" dedi.